Марија (20) од Велес е родена со испакнати црева: „Поминав 6 операции, ме третираа како чудовиште, но успеав да се изборам“

„Од врата на врата, од клиника на клиника барав помош, но ме одбиваа бидејќи сум редок случај. Се чувствував ужасно во тој период бидејќи бев третирана како 'чудовиште'“ – раскажува за CRNOBELO.com Марија од Велес, која во своите 20 години поминала 6 операции, затоа што е родена како „бебе гастрошиза“, односно бебе со испакнати црева.

marija-20-od-veles-e-rodena-so-ispaknati-creva-pominav-6-operacii-me-tretiraa-kako-chudovishte-no-uspeav-da-se-izboram-01.jpg

Марија од Велес е 20-годишна студентка на Педагошкиот факултет при Универзитет „Гоце Делчев“ во Штип, која целиот свој живот се бори со состојбата позната како гастрошиза, односно испакнати црева.

Марија говори отворено за долгогодишната борба што таа и нејзиното семејство морале да ја водат, а уште по самото раѓање оваа храбра девојка морала да помине 3 ризични операции.

marija-20-od-veles-e-rodena-so-ispaknati-creva-pominav-6-operacii-me-tretiraa-kako-chudovishte-no-uspeav-da-se-izboram-02.jpg

Во интервју за CRNOBELO.com Марија појаснува што значи да се биде „бебе гастрошиза“, да се расте со оваа состојба, но и за тоа како нашла храброст отворено да зборува за сопствената борба и да биде мотивација за другите луѓе што се борат со ретки болести и состојби.

„Гастрошизата е дефект во формирањето на абдоминалниот ѕид, со тоа што мускулите и кожата на абдоменот не се целосно затворени и абдоминалните органи се испакнати.

Накратко кажано, јас сум бебе родено со цревата надвор, со што ретко се преживува.

Ваквата состојба веднаш мора да се оперира, а мене ми биле направени 3 операции во првите 9 месеци од животот“ – појаснува Марија.

marija-20-od-veles-e-rodena-so-ispaknati-creva-pominav-6-operacii-me-tretiraa-kako-chudovishte-no-uspeav-da-se-izboram-04.jpg

Таа во нејзиниот живот поминала вкупно 6 операции и конечно успеала да се избори со оваа состојба, а не крие дека во деновите пред последната операција неизвесноста била голема.

„Стравот беше голем пред операцијата, но успеав. Бев пресреќна, а и подготвена за подобар живот“ – вели таа.

Со оваа дијагноза нема голем број на родени деца, а Марија е 8-мото родено „дете гастрошиза“ во Македонија.

„Досега не сум имала контакт со ниту едно дете гастришиза од Македонија, но имам контакт со други од Црна Гора, Хрватска и Србија“ – вели таа.

marija-20-od-veles-e-rodena-so-ispaknati-creva-pominav-6-operacii-me-tretiraa-kako-chudovishte-no-uspeav-da-se-izboram-05.jpg

Додека растела, Марија заради оваа состојба се соочила со голем број ограничувања, како што вели, имало многу работи што посакувала да ги прави како сите останати деца, но не смеела поради слабата абдоминална мускулатура.

marija-20-od-veles-e-rodena-so-ispaknati-creva-pominav-6-operacii-me-tretiraa-kako-chudovishte-no-uspeav-da-se-izboram-07.jpg

Вели дека честопати ѝ се случувало да се соочува со отфрлање од средината, а најголема поддршка ѝ била нејзината мајка која постојано ја советувала да не се срами од самата себе, туку да биде горда со тоа што е.

„Имав огромна поддршка од моите пријатели, роднини, познаници, но, без моето семејство немаше да успеам. Моето семејство ми беше најголемата поддршка. Морам да го спомнам д-р Кодовски кој секогаш беше до мене и мојот чичко Тони Диковски кој ми беше огромна мотивација“ – вели таа.

marija-20-od-veles-e-rodena-so-ispaknati-creva-pominav-6-operacii-me-tretiraa-kako-chudovishte-no-uspeav-da-se-izboram-06.jpg

По долги години поминати во страв и неизвесност, Марија денес отворено зборува за сопствената борба и се обидува да влијае врз тоа да се поткрене свеста за оваа состојба и да се прифатат лицата што се соочуваат со неа.

- Од врата на врата, од клиника на клиника барав помош но ме одбиваа бидејќи сум редок случај. Докторите од Клиника ме отфрлија со цел дека кај нас во Македонија не постои успешна операција за мене.

Се чувствував ужасно во тој период бидејќи бев третирана како „чудовиште“.

Но, застанав храбро и гордо и решив да пребродам сè и да го споделам тоа со јавноста.

Да докажам дека поентата на секоја болка е никогаш да не се предадеме, никогаш да не попуштиме, секогаш да се бориме храбро и да чекориме исправено без разлика колку ни е трнлив патот“ – вели Марија.

marija-20-od-veles-e-rodena-so-ispaknati-creva-pominav-6-operacii-me-tretiraa-kako-chudovishte-no-uspeav-da-se-izboram-08.jpg

За крај Марија им порачува на сите што се соочуваат со вакви и слични состојби да не се срамат од самите себе, да бидат горди на себе.

„Да веруваат во себе и само така ќе успеат. Во мислите постојано да им биде: „Можам јас, ќе успеам!“ – вели таа.

marija-20-od-veles-e-rodena-so-ispaknati-creva-pominav-6-operacii-me-tretiraa-kako-chudovishte-no-uspeav-da-se-izboram-03.jpg

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Миро Кацаров за љубовта со Ивана: „Ни се случи љубов на прв поглед, по неколку месеци веќе почнавме ... „Ивана знае дека јас сум блесав и будала на свој начин, па не беше шокирана од з...
Васка Леонтиќ: „Забременив со ин витро, сама станав мајка на 48 години, мојата ќерка (5) знае сè за ... „Никогаш не размислував за тоа што ќе зборуваат другите за тоа дека забременив с...
Петар Грашо за CRNOBELO: „Кога се роди Алба бев во Охрид, тие 10 часа додека патував до дома ми беа ... „Кога стигнав во болницата, ме одведоа во делот со бебињата и ми рекоа: 'Ов...
Ламбе Алабаковски: „Во Бигорски си го наоѓам мирот, со Врчак сакаме да снимиме нов дует“ „Магдалена е многу добра мајка и сопруга. Таа во 2000 година со семејството се п...
Елена Ристеска: „Има многу злоба меѓу народот, се штитам така што никој не знае каде сум и што права... „Почесто плачам од радост, отколку од тага. Емотивна сум за блиски луѓе, за...
Меланија Цветковска, физиотерапевт: „Луѓето кај нас не сфаќаат дека потиснатите чувства предизвикува... „Лутината, стравот или тагата може да се манифестираат како разни абдоминални бо...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg