Ивет (30) од Скопје: „Син ми имаше 6 месеци, бев без работа и од машината за шиење на мајка ми добив идеја за свој бизнис“

„Ја избришав правта од старата машина за шиење на мајка ми и почнав со истражување. Ги познавав основите на шиењето, како функционира машината, некои почетни чекори на кои мајка ми ме научи кога бев многу љубопитно дете. Но, далеку од тоа дека бев подготвена за ваков предизвик...“, ја започнува својата приказна Ивет за CRNOBELO.com, која денес е сопственик на мал бизнис за меки рачно изработени куклички, со француски шарм.

ivet-30-od-skopje-sin-mi-imashe-6-meseci-bev-bez-rabota-i-od-mashinata-za-shienje-na-majka-mi-mi-dojde-ideja-za-svoj-biznis-01.jpg

Ивет Царо Илјази (30) од Скопје, по професија дипломиран психолог, работи како Copy и Content Writer, но веќе три години е сопственик на мал бизнис за изработка на кукли.

Нејзиниот бренд „Caroline Handmade“ претставува куклено катче на онлајн просторот, кое презентира рачно кроени кукли.

Ивет ја споделува својата приказна за CRNOBELO.com:

„Секоја кукличка е приказна самата за себе. Куклите се целосно меки и изработени од текстилни материјали – лен, американ, кепер, тул.

ivet-30-od-skopje-sin-mi-imashe-6-meseci-bev-bez-rabota-i-od-mashinata-za-shienje-na-majka-mi-mi-dojde-ideja-za-svoj-biznis-16.jpg

Ликовите се везени и цртани. Имаат должина од 35 сантиметри.

ivet-30-od-skopje-sin-mi-imashe-6-meseci-bev-bez-rabota-i-od-mashinata-za-shienje-na-majka-mi-mi-dojde-ideja-za-svoj-biznis-19.jpg

Концептот не е нов, впрочем, на таков начин и се изработувале куклите во минатото. Но, Caroline кукличките имаат еден гламурозен допир, што ги прави одличен подарок и украс.

ivet-30-od-skopje-sin-mi-imashe-6-meseci-bev-bez-rabota-i-od-mashinata-za-shienje-na-majka-mi-mi-dojde-ideja-za-svoj-biznis-03.jpg

Caroline Handmade започна за мене како потреба за промена. Мојот син имаше само 6 месеци, јас во моментот бев без работа и ми беше потребно на некаков начин да ја искажам својата креативна енергија.

ivet-30-od-skopje-sin-mi-imashe-6-meseci-bev-bez-rabota-i-od-mashinata-za-shienje-na-majka-mi-mi-dojde-ideja-za-svoj-biznis-22.jpg

Ја избришав правта од старата машина за шиење и почнав со истражување.

ivet-30-od-skopje-sin-mi-imashe-6-meseci-bev-bez-rabota-i-od-mashinata-za-shienje-na-majka-mi-mi-dojde-ideja-za-svoj-biznis-14.jpg

Ги познавав основите на шиењето, како функционира машината, некои почетни чекори на кои мајка ми ме научи кога бев многу љубопитно дете. Но, далеку од тоа дека бев подготвена за ваков предизвик.

ivet-30-od-skopje-sin-mi-imashe-6-meseci-bev-bez-rabota-i-od-mashinata-za-shienje-na-majka-mi-mi-dojde-ideja-za-svoj-biznis-24.jpg

Еден месец подоцна, по безброј изгледани видеа, туторијали, го скроив шаблонот за првата Caroline кукла.

ivet-30-od-skopje-sin-mi-imashe-6-meseci-bev-bez-rabota-i-od-mashinata-za-shienje-na-majka-mi-mi-dojde-ideja-za-svoj-biznis-23.jpg

Признавам, имав сериозни неуспеси – долги раце, дебели нозе. Таман ќе погодам сѐ во врска со пропорционалноста на телото, ќе направам сериозна утка со косата или ликот, или целосно ќе го згрешам фустанот и сѐ морав да правам одново.

ivet-30-od-skopje-sin-mi-imashe-6-meseci-bev-bez-rabota-i-od-mashinata-za-shienje-na-majka-mi-mi-dojde-ideja-za-svoj-biznis-26.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Васка Леонтиќ: „Забременив со ин витро, сама станав мајка на 48 години, мојата ќерка (5) знае сè за ... „Никогаш не размислував за тоа што ќе зборуваат другите за тоа дека забременив с...
Миро Кацаров за љубовта со Ивана: „Ни се случи љубов на прв поглед, по неколку месеци веќе почнавме ... „Ивана знае дека јас сум блесав и будала на свој начин, па не беше шокирана од з...
„Бев со Сара во сала кога се породуваше, ми дадоа да ја пресечам папочната врвца на Кирил“ – Димитар... „Еден ден го заборавивме дома Кирил. Сара излегла до продавница и ни кажала на м...
Хелена Роза по 4 години се врати од Нов Зеланд: „Заминав на 39 години, завршив факултет и сега со со... „2022 ми беше една од најубавите години - конечно зедов дозвола за возење мотор ...
Јелена Розга за CRNOBELO: „Мислев ќе се срушам од убавина кога публиката ја пееше ‘Гинем’ на цел гла... „Утрото пред концертот имав некој чуден страв, па ѝ се јавив на другарка ми и ѝ ...
Кире Лазаров: „Со Каролина бевме партнери за матура, поради погрешна дијагноза мислев дека рано ќе ј... „Финалето на Светското клупско првенство беше мојот најтежок натпревар во кариер...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg