Бојан Маровиќ: „Никогаш не сум имал девојка од Македонија, имаше ситуации, ама не се вложив доволно“

„Тошка е мој пријател и така ќе биде додека сум жив. Деца бевме и сонувавме. Сакавме и живеевме за музиката. Неговото патување запре, но тој останува вечен во песните и во нашите срца“, вели црногорскиот пејач Бојан Маровиќ во интервју за CRNOBELO.com и додава: „Во Македонија го имав мојот прв солистички концерт во 2005 година, во Универзална сала. Верувај ми, сè уште сум таму кога и да ги затворам очите“.

bojan-marovikj-nikogash-sum-nemal-devojka-od-makedonija-imashe-situacii-ama-ne-se-vlozhiv-dovolno-01.jpg

Црногорскиот музичар Бојан Маровиќ (39) е еден од оние пејачи што постојано се враќаат во Македонија.

Својот прв настап во Скопје го имаше пред скоро 20 години и вели, уште тогаш се почувствувал како да е дома.

Македонската публика, пак, две децении подоцна, и понатаму оди на неговите настапи и ги пее хитовите со кои се прослави, „Više te nema“ и „Tebi je lako“.

Роден е во Подгорица, а завршил факултет за виолончело во Белград. Вели, нема постојана работа, пее, свири и среќен е.

bojan-marovikj-nikogash-sum-nemal-devojka-od-makedonija-imashe-situacii-ama-ne-se-vlozhiv-dovolno-06.jpg

Во интервју за CRNOBELO.com Бојан со многу емоции зборува за работите што го врзуваат за Македонија, за пријателството со Тоше Проески, но и за животот и кариерата...

Често доаѓаш во Македонија. Што те тера постојано да се враќаш тука?

Македонија е земјата каде што го имав мојот прв солистички концерт во 2005 година, во Универзална сала. Верувај ми, сè уште сум таму кога и да ги затворам очите.

bojan-marovikj-nikogash-sum-nemal-devojka-od-makedonija-imashe-situacii-ama-ne-se-vlozhiv-dovolno-12_copy.jpg

Дали ти приоѓаат девојки во кафулиња, во клубови? Колку нивните понуди се безобразни или сè е во нормални граници?

Живеам нормално, како и сите други. Често доаѓаат да се сликаат или разговараат. Тоа е голема почит, да бидам искрен. Само тоа можеш да го побараш од сè срце, да добиеш љубов за тоа што го работиш.

bojan-marovikj-nikogash-sum-nemal-devojka-od-makedonija-imashe-situacii-ama-ne-se-vlozhiv-dovolno-05.jpg

Дали си бил некогаш во врска со девојка од Македонија?

Никогаш не сум била во врска со девојка од Македонија. Имаше моменти, но едноставно, никогаш немав доволно време и не бев доволно посветен за тоа да се случи.

bojan-marovikj-nikogash-sum-nemal-devojka-od-makedonija-imashe-situacii-ama-ne-se-vlozhiv-dovolno-10.jpg

Каков е твојот љубовен статус во моментов? Дали си во врска или сè уште сингл?

Секогаш ја чувам приватноста за себе, не ми се допаѓа некој да влегува во моите четири ѕида. Доволно е што се разголувам низ песната, а статусот ќе го видите наскоро кога ќе излезе новата песна.

bojan-marovikj-nikogash-sum-nemal-devojka-od-makedonija-imashe-situacii-ama-ne-se-vlozhiv-dovolno-09.jpg

Не толку одамна првпат отворено проговори за загубата на татко ти и за растењето без него, за поврзаноста со мајка ти и брат ти… Како ги преброди тие некои најтешки моменти во тинејџерските години?

Таков е животот, те учи на сè на овој или на оној начин. Треба да бидеш свесен дека треба да се трудиш и да работиш на себе дури и кога ти е најтешко. Боли сè, но на крајот ти му возвраќаш со својот став.

bojan-marovikj-nikogash-sum-nemal-devojka-od-makedonija-imashe-situacii-ama-ne-se-vlozhiv-dovolno07.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Магдалена Трајкоска: „Го победив ракот трипати, најголема поддршка ми е сопругот, а позитива - моето... Магдалена Трајкоска (34) од Скопје е пример за херојска истрајност, триумфално и...
„Пред 45 години успеав да ја заведам единствената жена која посакав да ми роди деца“ – Жељко Самарџи... „Во брак сме 45 години и заедно пребродивме многу убави, но и тешки животни моме...
Мики Маркоски работи на ранч со коњи во Љубаништа: „Бегав од училиште за да минувам време со мојот к... „Се случувало да имам повреди од паѓање од коњ, или да сум гризнат, или пак удре...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg