Мартин Стрезоски, фотограф: „Охрид е лесен за фотографирање, но Скопје е деликатен со раскопани улици, кабли и градилишта“

„Во вртлогот на раскопани улици во Скопје, развлечени кабли од бандери, недовршени градилишта за згради и разиграни паркирани автомобили, право задоволство е кога ќе се направи фотографија лесна и чиста, како филмски кадар...“ - вели Мартин Стрезоски (35), вљубеник во фотографијата.

martin-strezoski-fotograf-ohrid-e-lesen-za-fotografiranje-no-skopje-e-delikaten-so-raskopani-ulici-kabli-i-gradilishta-001.jpg

Мартин Стрезоски (35) од Охрид по професија е правник и работи во СКСМ (Стопанска Комора на Македонија), а вели дека во целото останато време од денот е „уметник“.

Од најразличните хобија на кои им е прилично посветен, Мартин ја издвојува фотографијата, но вели дека нема да ја прескокне ниту музиката.

Тој на 22 години си купил пијано и полека научил да свири, а шеговито вели дека денес може да покрие целовечерна програма.

Сепак, во најголем дел од денот е посветен на фотографијата и на ловењето на убавината на градовите во Македонија, особено родниот Охрид и градот каде што живее - Скопје.

martin-strezoski-fotograf-ohrid-e-lesen-za-fotografiranje-no-skopje-e-delikaten-so-raskopani-ulici-kabli-i-gradilishta-02.jpg

За неговото хоби тој открива за CRNOBELO.com:

„Фотографијата ме плени сосемa случајно пред неколку години, кога една вечер спонтано со телефон направив прва црно-бела фотографија. Тоа беше љубов на прв поглед. 

Еве ме неколку години подоцна, како сафари турист во сопствениот град, во сопствената земја, луѓе ми се обраќаат на англиски нудејќи ми превоз и сместување, „прелажани“ од мојот поглед кој неуморно бара нови кадри.

martin-strezoski-fotograf-ohrid-e-lesen-za-fotografiranje-no-skopje-e-delikaten-so-raskopani-ulici-kabli-i-gradilishta-19.jpg

Јас сум од Охрид, а живеам во Скопје. 

Градовите последниве десетина години многу се променија и сè уште се менуваат со жестоко темпо. Чувствувам одговорност да направам пресек на време и место, да направам кадар кој некогаш ќе раскажува.

martin-strezoski-fotograf-ohrid-e-lesen-za-fotografiranje-no-skopje-e-delikaten-so-raskopani-ulici-kabli-i-gradilishta-09.jpg

Секогаш барам некој дел кој може да се пофали со своја автентичност, во која било смисла на зборот.

Охрид е лесен за фотографирање, едноставно не можеш да погрешиш. Треба само време, енергија и добри патики. 

martin-strezoski-fotograf-ohrid-e-lesen-za-fotografiranje-no-skopje-e-delikaten-so-raskopani-ulici-kabli-i-gradilishta-11.jpg

Скопје е малку „деликатен“ за фотографија од аспект на измешаните стилови и концепти, но тука е и предизвикот поголем.

Во вртлогот на раскопани улици, развлечени кабли од бандери, недовршени градилишта за згради и разиграни паркирани автомобили, право задоволство е кога ќе се направи фотографија лесна и чиста, како филмски кадар. 

martin-strezoski-fotograf-ohrid-e-lesen-za-fotografiranje-no-skopje-e-delikaten-so-raskopani-ulici-kabli-i-gradilishta-12.jpg

Омилено место за уживање и фотографирање ми е Музејот на современа уметност, како исклучително естетски простор, а воедно и цело Скопје на дланка.

Дебар Маало ми претставува посебен предизвик и некогаш дури и успевам да направам „филмски кадар“. Ги сакам мостовите, платото пред филхармонијата и МНТ, железничката станица...

martin-strezoski-fotograf-ohrid-e-lesen-za-fotografiranje-no-skopje-e-delikaten-so-raskopani-ulici-kabli-i-gradilishta-14.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Љубовната приказна на Симона и Славјан: „Романтичните свадбени фотографии ни ги направи сестра ми во... „Нашата идеја во врска со свадбена фотосесија беше да биде во сицилијански стил ...
Мирослав Митрашиновиќ: „Да се биде балетан е макотрпна, но прекрасна работа - го работам тоа веќе 15... „На нас балетаните дозволено ни е вежбање во фитнес центри, но не со големи тежи...
Александра Тодоровиќ: „Кои биле најотмените места во старо Скопје, а кои омилените места за излет?“ „Офицерски Дом и Стариот театар! Тоа биле најотмените места каде најмногу се чув...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg