Синот на Брена витка сарми, Неда Украден крши погача со внуките - Како се славеше Св. Архангел Михаил во домот на познатите Срби?

Новак Ѓоковиќ не беше дома за славата, Неда Украден ја покажа богатата трпеза, а Лепа Брена направи прослава со многу луѓе од јавниот живот на Србија... Како се славеше Св. Архангел во домот на познатите Срби?

sinot-na-brena-pravi-sarmi-neda-ukraden-krshi-pogacha-so-vnukite-kako-se-slaveshe-sv-arangel-mihail-vo-domot-na-poznatite-srbi-01.jpg

Св. Архангел Михаил (21.11) е еден од најголемите верски празници во Србија. А, меѓу оние кои го чествуваат овој светец и го слават се и Лепа Брена, Новак Ѓоковиќ и Неда Украден.

Тие секоја година прават вечера за пријателите, а дел од атмосферата споделуваат и на социјалните мрежи.

View this post on Instagram

A post shared by Viktor Zivojinovic (@viktorernest)

Оваа година, како по обичај, голем дел од естрадата дојде на гости кај Лепа Брена и Боба Живојиновиќ.

Меѓу нив беа и Саша Поповиќ, Ацо Пејовиќ, Драган Стојковиќ – Пикси, Маре Милошевиќ, но и Млаѓан Динкиќ, пренесоа српските медиуми.

sinot-na-brena-pravi-sarmi-neda-ukraden-krshi-pogacha-so-vnukite-kako-se-slaveshe-sv-arangel-mihail-vo-domot-na-poznatite-srbi-07_copy.jpg

Пред славата, помалиот син на Брена и Боба, Виктор, покажа како се подготвува славската трпеза и преку Инстаграм Стори се пофали дека помогнал да се свиткаат сармите.

„Сè е подготвено“, напиша Виктор.

sinot-na-brena-pravi-sarmi-neda-ukraden-krshi-pogacha-so-vnukite-kako-se-slaveshe-sv-arangel-mihail-vo-domot-na-poznatite-srbi-08_copy.jpg

Тој откри и дека меѓу гостите на славата бил српскиот патријарх Порфириј.

Порфириј минатата 2022 година беше гостин кај семејството Ѓоковиќ, кое исто така го слави Св. Архангел Михаил.

sinot-na-brena-pravi-sarmi-neda-ukraden-krshi-pogacha-so-vnukite-kako-se-slaveshe-sv-arangel-mihail-vo-domot-na-poznatite-srbi-02_copy.jpg

Тие лани направија голема забава, но оваа година Новак го прослави денот во Малага, Шпанија, каде што е со репрезентацијата на Србија, а каде што ќе се играат натпревари од Дејвис купот.

sinot-na-brena-pravi-sarmi-neda-ukraden-krshi-pogacha-so-vnukite-kako-se-slaveshe-sv-arangel-mihail-vo-domot-na-poznatite-srbi-03.jpg

Новак на Инстаграм објави фотографија од икона и богата трпеза, па им ја честита славата на сите на кои Архангел Михаил им е заштитник.

„Среќна слава на светиот Архангел Михаил, нашиот ангел заштитник. Се молиме да ги штити сите луѓе, да ги благослови и да ги води низ животот во спокој, љубов и здравје“, напиша тенисерот.

Св. Архангел Михаил е домашна слава и на пејачката Неда Украден.

Таа оваа година славската погача ја кршеше со своите внуки, а на Инстаграм објави и неколку фотки од семејната вечера и богатата трпеза.

„Кога домот ќе замириса на традиција“, напиша Неда на Инстаграм.

sinot-na-brena-pravi-sarmi-neda-ukraden-krshi-pogacha-so-vnukite-kako-se-slaveshe-sv-arangel-mihail-vo-domot-na-poznatite-srbi-04.jpg

 

Би можело да ве интересира:

Ивана Кораб, една од најубавите Србинки, симна 22kg само 3 месеци по породувањето: „Имам уште сало и... Една од најубавите Србинки, Ивана Кораб, објави видео од плажа во бикини, и пока...
Факти за Тарик Филиповиќ – го сака посинокот како свое дете, сопругата му е вистинска убавица „Никогаш во животот не ни помислував дека ќе се вљубам во жена што веќе има дете...
Бившиот на Цеца, со малку оседена коса, ужива во љубовта со некогашната Мис Србија – ја преболи пеја... „Сонце, песок, море и ти. Само мој“, напиша новата девојка на бизнисменот Богдан...
Бојана Тодоров: „Зошто бев пресреќна кога одлучив од Србија да се преселам во Норвешка?“ „Никогаш не се покајав што се отселив од Србија и дојдов во Норвешка. Тука се ро...
Во ромското село Драгиње во Србија парите не се проблем - сите имаат: Луксузните куќи го одземаат зд... Куќи со по 30 соби, фасади што светкаат на сонце, дворови украсени со гипсени ла...
„Ти правиш мојот свет да блеска“ - Саша Ковачевиќ со ретки фотки со саканата, по повод нејзиниот род... „Ти правиш мојот свет да блеска 365 дена во годината“ – ѝ порача Саша Ковачевиќ ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg