Баба Милоратка (86) од Србија е Инстаграм хит со драстичната трансформација - шминката и фризурата прават чуда


Баба Милоратка (86) од Србија е Инстаграм хит со драстичната трансформација - шминката и фризурата прават чуда

„Баба ми, како и поголемиот број жени што живеат на село, не се шминка, не ја бои косата и носи марама, но тоа е жена што плени со внатрешна и надворешна убавина“ - вели внукот на баба Милоратка, кој е стилист и направи драстична трансформација во изгледот на 86-годишната баба од Србија.

baba-miloratka-86-od-srbija-e-instagram-hit-so-drastichnata-transformacija-shminkata-i-frizurata-pravat-chuda-01.jpg

Дека шминката и облеката се од огромно значење може да се види и од оваа невообичаена трансформација.

Имено, српскиот моден уметник и стилист Александар Драмиќанин на својот Инстаграм профил сподели фотографија од неговиот последен невообичаен проект.

Тој ја нашминкал неговата баба Милоратка (86), ѝ ја средил фризурата и со помош на нова облека покажа дека и таа може да изгледа како филмска дива.

Објавата на уметникот стана вистински хит на социјалните мрежи, а за него почнаа да зборуваат и оние што досега воопшто и не знаеле за неговата работа.

Како што појаснува Александар, тој минатата година за време на карантинот за првпат одлучил да ја дотера баба му, а сега повторно го повториле просецот.

„За време на карантинот минатата година за првпат ја нашминкав. Тогаш за првпат во животот ја обои и косата. Таа е баба од село, живее во Ивањица. Ја искористив пригодата да ја средам кога тоа никому не му беше достапно, само таа го имаше тој луксуз“, вели Александар.

„Баба ми, како и поголемиот број жени што живеат на село, не се шминка, не ја бои косата и носи марама. Но, тоа е жена што плени со внатрешна и надворешна убавина и така дојдов до идеја да ја средам“, открива Александар за срспките медиуми.

Драмиќанин е моден уметник кој веќе 15 години работи во Белград, а досега соработувал со голем број познати личности.

„Мојата баба! Те сакам најмногу на светот! Покрај сите преубави жени што сум ги дотерувал и натаму ти си некој што најмногу ме инспирира“ - напиша тој во описот на Инстаграм фотката.

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Распеана Колинда: Најдобрите „изведби“ на лидерот на Хрватска Колинда Грабар Китаровиќ никогаш не криела дека обожава да пее, а во својот манд...
„И во вечноста ќе бидете прегрнати“ – Сергеј Четковиќ со емотивна објава откако ги изгуби двајцата р... „Мамо, знаев дека тато нема да те остави сама на последната прошетка. Сега, драг...
Николина Пишек со емотивна објава по труењето со плин: „Нашиот втор роденден, затоа што сум уште жив... „Ќе заспиете и ќе бидете несвесни за она што следи. Последен пат во својот живот...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg