Ја нарекувале српската Брижит Бардо – фатална убавица која живеела раскошен, но тажен живот


Ја нарекувале српската Брижит Бардо – фатална убавица која живеела раскошен, но тажен живот

Таа денес има 78 години и сè уште изгледа прекрасно. Ја добила титулата „Најдобрата риба на векот“, а во реалноста го живеела својот сон до 1994 година. Но, тогаш ѝ се случил неочекуван пресврт и започнал пеколот.

Srpskata-Brizit-Bardo-beba-Loncar-01.jpg

Десанка Беба Лончар (78) била актерка со ретка, елегантна убавина. Кадрите од филмот „Љубов и мода“ во кој таа крстосувала низ белградските улици во црвено-бел кариран фустан што ѝ го истакнувал тесниот струк се врежале во меморијата на публиката низ поранешните ЈУ-простори.

Во 1960 година, набргу по прикажувањето на ова филмско остварување, Беба ја добила титулата „секс симбол“ и прекарот „српската Брижит Бардо“.

Беба имала само 17 години кога животот на обична тинејџерка го заменила со живот на филмска дива. По улогата во филмот „Љубов и мода“ преку ноќ станала една од најбараните југословенски актерки, а остварила и низа други улоги со кои ѝ се отвориле вратите на европската кинематографија.

„Дојдоа кај мене и ми рекоа – ќе снимаш филм, ќе возиш веспа, ќе носиш убави фустани, ќе се возиш во авион … Тоа беше како сон“, изјавила Беба во една пригода.

„Многу среќа и случајности влијаеја на мојата кариера. На Запад бев интересна и како девојка која пристигнува во филмската индустрија зад Железната завеса“.

По улогата на викиншка принцеза во британско-југословенската копродукција „Долги бродови“, оваа нежна русокоса, која тогаш имала само 19 години, го избра Рим за следна дестинација.

Италијанците ја обожавале Бебаи нарекувајќи ја „убава кукла“ и „фатална русокоса“. Беба била голема ѕвезда во Рим, која соработувала и се дружела со големи ѕвезди како Марчело Мастројани, Ворен Бити, Масимо Раниери …

Заедно со славата и успехот пристигнале и големи пари. Така, Беба веќе на 19 години уживала во вкусот на луксузот – мерцедес, скапи бунди и големи дијаманти.

И додека мажите ширум Европа воздивнувале по Беба, таа својата љубов му ја подарила на еден маж – хрватскиот бизнисмен Јосип Радељак Дикан. Двојката го имала светот на дланка, но поминале 13 години пред Беба да го роди нивниот син Лео.

Беба неколку пати останувала бремена, но секоја бременост завршувала со спонтан абортус. Тоа биле тешки времиња за неа, но актерката истакнала дека има апсолутна поддршка од нејзиниот сопруг: Практично ја поминала бременоста со синот Лео во кревет. Во првите пет месеци Беба воопшто не станала од креветот.

Приказната продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Факти за љубовта на Лепа Брена и Боба Живојиновиќ - „Истата вечер кога ја запознав, реков дека ќе се... Оваа година, на 7 декември, еден од најомилените балкански парови, Лепа Брена и ...
Гласини дека партнерот ја изневерува, 4 деца на 31 година - факти за филмската ќерка на Никола Којо ... По едногодишната врска со синот на познат српски нарко-бос Мирка (31), беше во в...
Филмската ќерка на Никола Којо од „Ми нисмо Анџели“ – Мирка Васиљевиќ (30), го очекува четвртото дет... Таа ја освои публиката како ќерката на Никола Којо во филмот „Ми нисмо анџели 2“...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg