Главниот град на Македонија е познат по многу нешта, вклучувајќи го и Виз Ер Скопскиот маратон

Вчера бевме сведоци на најмасовниот спортски настан во Македонија  кој на едно место собра луѓе од цел свет. Илјадници спортисти и љубители на долгите патеки вчера ги преплавија скопските улици, без разлика дали учествуваа или ги бодреа своите фаворити.

glavniot-grad-na-makedonija-e-ponzat-po-mngu-nesta-vklucuvajki-go-i-viz-er-skopskiot-maraton-001

Помеѓу учесниците полни со ентузијазам, беше и Теодора Величковска, Виз Ер бренд амбасадор од Македонија. Таа рече:

‘‘Нашиот маратон не е само спорт: тој е и промоција на Скопје и Македонија во светот. Маратонот е совршен настан за кој Виз Ер поканува луѓе од цела Европа да дојдат и го запознаат Скопје и уживаат во неговите уникатни понуди.

Учесниците во маратонот имаа можност да го почувствуваат градот во целост и да уживаат во неговите специфичности обележувајќи го на светската мапа како дестинација која мора да се посети.‘‘

Пред почетокот на трката, сите претставници од Виз Ер посакаа да го овековечат моментот преку оваа заедничка фотографија.

glavniot-grad-na-makedonija-e-ponzat-po-mngu-nesta-vklucuvajki-go-i-viz-er-skopskiot-maraton-01

Би можело да ве интересира:

Македонија втора година по ред нема да учествува на Евросонг, објавена листата за Малме 2024 Последниот настап на Евровизија за Македонија беше во 2022, кога земјава ја прет...
Само се шегувал со фановите: Ламбе останува во Македонија „Дедо Мраз ме врати назад во Македонија. Ве поздравувам. Македонија е мојата све...
20 интересни факти за Македонија: Чуваме делови од крстот на кој е распнат Исус, го имаме најстарото... Природните богатства на Македонија ја ставаат на списокот со најмногу планини, н...
Антониа Гиговска објави први фотки со синот Киан: „Ми докажа за што вреди да живееш“ „Сакавме малку моменти за нас, па решивме денес официјално да ве поздравиме. Вче...
Денес се слават светите Кузман и Дамјан, заштитници на лекарите - Што не треба да правите на овој де... Светите браќа целиот свој живот го посветиле на лекување на луѓето, а не барале ...
Тоше победи на Беовизија, на телевизија гледавме „Наше маало“ – Настани во Македонија што се случија... Во 2003-та, односно пред 20 години, Македонија не се натпреваруваше на Евровизиј...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg