Дебар Маало Тајмс – Прв градски весник од утре низ дебармаалските локали

Од утре, 21.10.2014, излегува првиот број на новиот месечен весник - Дебар Маало Тајмс. Весникот е првиот урбан медиум во Македонија, кој ќе биде водич низ сентиментот и носталгијата на срцето и душата на градот - Дебар Маало.

debal-maalo-tajms-prv-gradski-vesnik-od-utre-niz-debarmaalskite-lokali-01.jpg

Тој истовремено и ќе информира за новостите и настаните кои во ова маало се случуваат денес и ќе преставува градско четиво за сите дебармаалски, и не само дебармаалски генерации.

Овој месечник ќе воведе во градскиот имиџ, дебармаалксите вкусови и мириси, боемијата, културата и подзаборавените вистински вредности на животот, преку легендарните ликови на Скопје.  

Дебар Маало Тајмс е единствениот весник кој е ослободен од фрустрацијата наречена политика и „големите теми“ на секојдневието; тој има за цел да биде весел, да релаксира и на духовит и оригинален начин на голема врата да го донесе она што недостасува, а тоа е доброто расположение. 

Неговата идеја е да го отслика оној вистински дебармаалски шарм и дух, да ги раскаже автентичните приказни на ова маало и да ја пренесе традицијата и историјата која овде со децении се пишува.

Основачи на Дебар Маало Тајмс се ортодоксните дебармаалци Зоран Блажевски (или Зоки Малиот - Џубокс) и Милан Банов - Карамба, кој истовремено е и главен уредник на весникот.

Весникот е бесплатен, а ќе го пронајдете на масите во сите дебармаалски кафеани, меани, гостилници, ресторани, хотели, таверни, пицерии, кафулиња, клубови и практично насекаде каде вее духот на Дебар Маало.

Би можело да ве интересира:

Македонија е во топ 10 земји со најголема планинска површина – се гордееме што сме меѓу првите во не... По листите на кои се најдовме на првите места по загаденост на воздухот, конечно...
Девојка од Турција ја посети Македонија - убавините на нашата држава низ објективот на Ајше (фото) Што мислите кои места од Македонија ѝ го освоија срцето на Ајше од Турција? Што ...
Приказната за едно од најстарите дрвја во Македонија, 5-вековен јавор во село Теово „Одамна, таму некаде во 15 век во ова место дошол некој Турчин. Сакал да ос...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg