Состојба до 31.05.2020: Бројката на новозаразени расте - 62 потврдени случаи


Состојба до 31.05.2020: Бројката на новозаразени расте - 62 потврдени случаи

Бројот на новозаболени повторно расте - каква е деталната состојба?

sostojba-do-31-05-2020.jpg

Во последните 24 часа направени се 771 тестирања, а регистрирани 62 нови случаи на ковид-19.

- Скопје 24
- Куманово 2
- Штип 14
- Тетово 12
- Струга 4
- Велес 1
- Гостивар 3
- Кочани 1
- Валандово 1

Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Струга (60г.) примен во болницата на 22 мај. Евидентиран е пациент од Гостивар (64г.) примен и починат во болницата во Гостивар на 29 мај, за кој тестот покажа позитивен резултат.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти

- Скопје 5
- Куманово 1
- Тетово 9
- Битола 1
- Гостивар 1

Досега во земјата се направени вкупно 29575 тестирања на ковид-19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 221 теста се во рамките на скринингот во градинки и геронтолошки установи. Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје во Тетово, Битола, Прилеп и Скопје, и нема позитивен случај од скринингот. Досега во рамките на скринингот се направени 3723 тестирања, а потврдени се вкупно 6 позитивни случаи на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2226, бројката на оздравени пациенти е 1552, на починати е 133, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 541.

sostojba-do-31-05-2020-brojkata-na-novozarazeni-raste-62-potvrdeni-sluchai-02.png

Најчитани неделава