Во тек е реконструкцијата на улицата Лука Геров во Ѓорче Петров
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Менаџер 20-09-2021


Во тек е реконструкцијата на улицата Лука Геров во Ѓорче Петров

Денеска почнаа градежните работи од реконструкцијата на улицата Лука Геров во населбата Даме Груев, општина Ѓорче Петров, на потегот од надвозникот до воениот отпад. На почетокот на градежните работи присуствуваше градоначалникот  Петре Шилегов.

vo-tek-e-rekonstrukcijata-na-ulicata-luka-gerov-vo-gjorche-petrov-02.jpg

- Предвидена е реконструкција на коловозот во вкупна должина од 1648 метри, реконструкција на тротоарот и реконструкција на атмосферската канализација во должина од 33 метри. Станува збор за исклучително важна улица која претставува главна сообраќајна артерија на скопската населба Даме Груев, но истовремено е дел од единствениот пат до населбите Ново Село, Кисела Јабука, Никиштане, Волково и Кучково. За таа цел од буџетот на Град Скопје одвоени се 31,3 милиони денари, а рокот на изведба е 9 месеци, но како и со динамиката на работите на преостанатите сообраќајници и брзата работа, очекувам реконструкцијата да биде целосно готова во октомври – кажа Шилегов.

vo-tek-e-rekonstrukcijata-na-ulicata-luka-gerov-vo-gjorche-petrov-07.JPG

Шилегов додаде дека вчерашниот почеток на изградбата на клучката кај Момин Поток е дел од големиот проект за изградбата на нов крак на булеварот Словенија, кој е предвидено да е во должина од околу 4 километри и да се поврзе со Волково. Со истиот, како и со изградбата на новиот мост во Карпош 4 на улица Љубљанска, жителите од овој дел на градот би добиле нова сообраќајна алтерантива и поврзување со преостанатиот дел од градот.

vo-tek-e-rekonstrukcijata-na-ulicata-luka-gerov-vo-gjorche-petrov-05.JPG

Улицата Лука Геров се реконструира во рамки на големата градежна офанзива, каде што и оваа година ќе се реконструираат повеќе главни градски сообраќајници во сите десет скопски општини, кои ќе бидат изведени во рекордно кратки рокови. Реконструираните улици се побезбедни за сите учесници во сообраќајот, го продолжуваат рокот за амортизација на возилата и со тоа им заштедуваат средства на граѓаните.

vo-tek-e-rekonstrukcijata-na-ulicata-luka-gerov-vo-gjorche-petrov-03.jpg

vo-tek-e-rekonstrukcijata-na-ulicata-luka-gerov-vo-gjorche-petrov-04.jpg

На почетокот на градежните работи присуствуваа и претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева и градоначалникот на Општина Ѓорче Петров, Александар Наумовски.

vo-tek-e-rekonstrukcijata-na-ulicata-luka-gerov-vo-gjorche-petrov-06.JPG

Би можело да ве интересира:

Фанк Шуи: Музиката е најдоброто нешто на светот! Лука, Давид и Мики се другари што свират музика без жанр, уште од 2010 година, з...
Шилегов: Брзиот автобуски превоз чини 10 пати помалку од „Скопје 2014“ Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов, во колумната „Зошто на Скопје како...
„Сочувајте ги парите, за парите да ве сочуваат вас“ - Корисни предлози за да тргнете пари на страна Во денешно време  воспоставувањето контрола врз сопствените финансии значи ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg