9 работи кои мора да ги направите во Македонија, советува британски туристички сајт - Results from #1


9 работи кои мора да ги направите во Македонија, советува британски туристички сајт

Истражување на дивиот свет во националниот парк Маврово

Совршен спој на шума, полиња и идилично место за одмор, при патување од Скопје до Охрид, каде има и одлични ски терени и прекрасни села во близина како Јанче и Галичник, каде традиција на селото во лето е галичката свадба, тука има и 123 видови на птици, мчки, волци, рисеви, елени...

9-raboti-koi-mora-da-gi-napravite-vo-makedonija-sovetuva-britanski-turistichki-sajt007.jpg

Убавината на Охридското Езеро

Ретко каде постои место како Охрид, синото езеро е опколено со природа и низа антички манастири и цркви и ова е едно од најскапоцените места во Македонија, заштитено од УНЕСКО, самото езеро го одзема здивот, блеска под сончевите зраци и е еден од најстарите езера на светот, датира од пред повеќе од милион години, а мора да го посетите и манастирот Свети Наум.

9-raboti-koi-mora-da-gi-napravite-vo-makedonija-sovetuva-britanski-turistichki-sajt002.jpg

Истражување на античка Македонија во Хераклеја

Антички амфитеатри, мозаици и бањи, во Хераклеја се најдобро сочуваните остатоци од времето на античка Македонија, на југот од Битола има и музеј со артефакти, преполн богатства.

9-raboti-koi-mora-da-gi-napravite-vo-makedonija-sovetuva-britanski-turistichki-sajt005.jpg

Ќе можете да застанете и да го помирисате кафето

Кафето е важен дел од социјалниот живот во Македонија и таму има илјадници локали каде се служи кафе, следете го примерот на локалците, излезете на отворено, седнете на кафе со пријателите и уживајте во мигот.

9-raboti-koi-mora-da-gi-napravite-vo-makedonija-sovetuva-britanski-turistichki-sajt011.jpg

Оригиналната статија прочитајте ја ТУКА!

С. С. | Црнобело / фото: depositphotos.comБи можело да ве интересира:

За жал Македонија не се пласираше во финалето на Евровизија 2021 Моќниот глас на Васил Гарванлиев и ефектниот настап очигледно не беа доволни за ...
Додека некои во Македонија бесат верверички, други им даваат млеко (фото) Емотивна фотографија направена во Скопје со верверчика што пие млеко од шприц ни...
Леброн Џејмс секој ден вози низ Македонија? Ѕвездата на НБА Леброн Џејмс постојано вози низ Македонија, но низ градот Македо...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg