Марија, правнуката на Петре Прличков: „Чичко ми Игор Џамбазов ни беше кум на свадбата, со него си ги споделувам сите тајни“

„Со Игор сме многу, многу блиски и доста често се гледаме и слушаме, особено кога е во Скопје. Секогаш кога има настап одиме… Го обожавам и со него си ги споделувам сите тајни“, вели Марија Прличкова за CRNOBELO.com и открива детали од свадбата.

marija-pravnukata-na-petre-prlichkov-chichko-mi-igor-djambazov-ni-beshe-kum-na-svadbata-so-nego-si-gi-spodeluvam-tajnite-01.jpg

Игор Џамбазов се појави во улога на кум на свадбата на неговата внука Марија Прличкова-Нешовска, која е правнука на легендарниот македонски актер Петре Прличко, кој бил прв братучед на нејзиниот прадедо.

marija-pravnukata-na-petre-prlichkov-chichko-mi-igor-djambazov-ni-beshe-kum-na-svadbata-so-nego-si-gi-spodeluvam-tajnite-04.jpg

Марија и нејзиниот сакан Емил го кажаа судбоносното „да“, по 7 години врска.

marija-pravnukata-na-petre-prlichkov-chichko-mi-igor-djambazov-ni-beshe-kum-na-svadbata-so-nego-si-gi-spodeluvam-tajnite-02.jpg

Игор на својата внука за свадба ѝ подари уметничко дело насликано од неговата сакана Илина Арсова, која за жал не беше присутна на прославата.

„Ја омажив внучката... Деца, да сте среќни, вљубени, здрави и бериќетни!!! Подарокот е од Илина Арсова и ни фалеше многу“, напиша Игор на својот Инстаграм профил.

Ние ја контактиравме Марија за да сподели со нас детали од нејзиниот најважен ден.

Марија за CRNOBELO.com вели:

„Немавме традиционална свадба, бидејќи сметавме дека нема потреба од класични обичаи. Јас и Емил сме 7 години во врска, а последнава година живееме заедно.

marija-pravnukata-na-petre-prlichkov-chichko-mi-igor-djambazov-ni-beshe-kum-na-svadbata-so-nego-si-gi-spodeluvam-tajnite-05.jpg

Беше мала интимна прослава со најблиските роднини во Ореов Лад.

За пријателите ќе направиме прослава во една скопска кафана, од каде ќе продолжиме во ноќен клуб. Така ќе ги задоволиме сите гости кои се радуваат на крунисувањето на нашата љубов.

Омилен дел од церемонијата ми беше што за гостите имаше порака во шише, изработка од мајка ми и нејзините пријателки, а пораката беше испишана од мене.

marija-pravnukata-na-petre-prlichkov-chichko-mi-igor-djambazov-ni-beshe-kum-na-svadbata-so-nego-si-gi-spodeluvam-tajnite-06.jpg

Инаку имав два бидермаера, едниот подарок од мајка ми, другиот од свекрвата. Двата се лично нивна изработка. Свекорот се погрижи за музиката во позадина, а снаа ми за шминката и фризурата.

Игор Џамбазов е нашиот кум, но бидејќи не правевме свадба во црква не нѐ венчаше. Овде беше во својство на сведок, но ние го сметаме за наш кум.

Игор ми е чичко, тој е братучед на татко ми, односно, таткото на Петре Прличко и таткото на мојот прадедо се браќа.

marija-pravnukata-na-petre-prlichkov-chichko-mi-igor-djambazov-ni-beshe-kum-na-svadbata-so-nego-si-gi-spodeluvam-tajnite-07.jpg

Со Игор сме многу, многу блиски и доста често се гледаме и слушаме, особено кога е во Скопје. Секогаш кога има настап одиме.

Го сакам навистина и мака ми е што Илина не беше присутна. И таа нè засака многу покрај него. Инаку толку сме приврзани што со Игор често знам да си ги споделам сите тајни.“

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Хуман дечко од Битола спаси куна, која била речиси мртва - ѝ давал млеко со цуцла, ја однел на ветер... Браво! Јове (31) од Битола е нашата позитива на денот. „Еден другар ми се јави д...
Пријателите со последен поздрав за Сашо Пижевски Пиже - изгубивме урбан лик и човек кој беше срцето ... „Нè напушти Пиже. Урбана легенда, еден од творците на ноќниот живот во Скопје. О...
Градскиот парк во Скопје е розова пролетна бајка (фото) Инстаграмџиите не можат да се наситат од пролетната атмосфера во Градскиот парк....

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg