Дечко од Сомалија, дал отказ за да патува низ светот и останал во Македонија: „Во Драчево има најдобар кромид“

„Еден пријател ме поздравува и ми вели: ‘Кај си бе брат да те е*ам’. Кога проверив на Гугл што значи изразот останав збунет, зошто така се поздравувате?“ – вели Мустафа Ахмед, момчето кое се вљуби во нашата земја, а редовно споделува видеа кои ја пробува македонската храна, но се шегува и за некои наши изрази.

dechko-od-somalija-prestojuva-vo-makedonija-i-se-sheguva-so-nashite-izrazi-zoshto-nekomu-bi-posakale-da-go-se-t-kokoshkite-01.jpg

Мустафа Ахмед е момчето чиишто видеа од Македонија деновиве редовно се споделуваат на социјалните мрежи. Посетил над 30 земји, но подолго време престојува и се враќа во нашата земја, а овие денови редовно патува низ македонските градови и населби и објавува забавни видео содржини.

„Еве ги повторно балканските изрази што не можам да ги разберам. Значи се возам и си ја гледам работата и една стара жена поминува покрај мене, ме гледа и ми вели: ‘Да те се**ат кокошките!’. Кога проверив на Гугл што ми рекла останав збунет. Катастрофа!!!“ – вели тој во видеото.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Mustafa Ahmed (@travelsofmozzy)

Што знаеме за момчето што редовно споделува забавни видеа од нашата земја?

Мустафа Ахмед (29) е по потекло од Сомалија, но пораснал во Норвешка. Во 2020-та година за време на пандемијата тој одлучил да даде отказ на работното место и да почне да изучува Frontend Development.

View this post on Instagram

A post shared by Mustafa Ahmed (@travelsofmozzy)

Потоа отворил сопствена компанија за консулатиции во ИКТ секторот и сега работи додека патува.

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Македонија втора година по ред нема да учествува на Евросонг, објавена листата за Малме 2024 Последниот настап на Евровизија за Македонија беше во 2022, кога земјава ја прет...
Само се шегувал со фановите: Ламбе останува во Македонија „Дедо Мраз ме врати назад во Македонија. Ве поздравувам. Македонија е мојата све...
„Се молам да не заплачам додека пеам“: Ивона Јо ги испеа омилените песни од Тоше во Крушево „'Игри без граници' и 'Полско цвеќе' не можам да ги пеам, да дадам емоција, а да...
Ребека ја испеа „Обиди се“, Куку Леле - „Постела рози“ - Кои ѕвезди ни ја разбудија носталгијата од... На концертот ечеа „Ноќна Кралица“, „Спаси ме“, „Фројд е жив“, „По навика“, „Скоп...
Миа Костова гневна откако нејзиниот син бил жртва на врснички булинг - ѝ се обрати јавно на мајката ... „Андрија на училиште добил многу грозен коментар од дете од клас. Не од оние рег...
20 интересни факти за Македонија: Чуваме делови од крстот на кој е распнат Исус, го имаме најстарото... Природните богатства на Македонија ја ставаат на списокот со најмногу планини, н...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg