Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
АРХИТЕКТ 30-01-2023


Дечко од Сомалија, дал отказ за да патува низ светот и останал во Македонија: „Во Драчево има најдобар кромид“

„Еден пријател ме поздравува и ми вели: ‘Кај си бе брат да те е*ам’. Кога проверив на Гугл што значи изразот останав збунет, зошто така се поздравувате?“ – вели Мустафа Ахмед, момчето кое се вљуби во нашата земја, а редовно споделува видеа кои ја пробува македонската храна, но се шегува и за некои наши изрази.

dechko-od-somalija-prestojuva-vo-makedonija-i-se-sheguva-so-nashite-izrazi-zoshto-nekomu-bi-posakale-da-go-se-t-kokoshkite-01.jpg

Мустафа Ахмед е момчето чиишто видеа од Македонија деновиве редовно се споделуваат на социјалните мрежи. Посетил над 30 земји, но подолго време престојува и се враќа во нашата земја, а овие денови редовно патува низ македонските градови и населби и објавува забавни видео содржини.

„Еве ги повторно балканските изрази што не можам да ги разберам. Значи се возам и си ја гледам работата и една стара жена поминува покрај мене, ме гледа и ми вели: ‘Да те се**ат кокошките!’. Кога проверив на Гугл што ми рекла останав збунет. Катастрофа!!!“ – вели тој во видеото.

Што знаеме за момчето што редовно споделува забавни видеа од нашата земја?

Мустафа Ахмед (29) е по потекло од Сомалија, но пораснал во Норвешка. Во 2020-та година за време на пандемијата тој одлучил да даде отказ на работното место и да почне да изучува Frontend Development.

Потоа отворил сопствена компанија за консулатиции во ИКТ секторот и сега работи додека патува.

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Македонската Барби со совршени фотографии од одморот во Грција (фото) Од впечатливи костими за капење до бели, куси летни фустанчиња, Калтрина изгледа...
Македонија е во топ 10 земји со најголема планинска површина – се гордееме што сме меѓу првите во не... По листите на кои се најдовме на првите места по загаденост на воздухот, конечно...
„Брате, сакам да останам“ - Дечко од Сомалија бара помош како да остане подолго во Македонија, се вљ... „Боже, господе, на моите денови во Македонија им доаѓа крај и тоа е многу, многу...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg