Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


„Семејството е сè“ - Прв роденден на девојче од Македонија, со рачни изработки од нејзината мајка и тетка (фото)

„Со мојата сестра за првиот роденден на ќерка ми Лили направивме вистинска бајка од рачно изработени декорации од хамер во боја, картон, украсни хартии и материјали за шиење. Цртавме, сечевме и уживавме во процесот и насмевките на Лили. Роденденската тема е ‘Пепелашка’ затоа што ќерка ми каде и да ја носев си ја губeше едната чевличка“, вели Наталија Павлова (28) од Пирава за CRNOBELO.com.

bajkovit-prv-rodenden-na-devojche-od-pirava-so-rachni-izrabotki-od-nejzinata-majka-i-tetka-foto-02_1.jpg

Наталија Павлова (28) од Пирава, вработена во казино во Валандово, со својот сопруг направи бајковит прв роденден за нивната ќеркичка Лили и тоа со декорации кои ги изработила со помош на нејзината креативна сестра Сања.

Наталија вели: „Кога се имаме едни со други, имаме сè. Семејството не е дефинирано само по презимето или крвта, тоа е дефинирано според посветеноста и љубовта. Ова значи да се грижите еден за друг во секоја пригода.“

За изработката на декорациите, но и за тоа како семејството е најважната работа во животот, Наталија говори за CRNOBELO.com:

„По долго исчекување го добив мојот најголем благослов и среќа, ќерка ми Лили родена на 24-ти декември 2021 и уште тогаш со сестра ми Сања Симиќ (24) дома, пред да заминам на породување, направивме низа рачно изработени креации за да ја пречекаме.

bajkovit-prv-rodenden-na-devojche-od-pirava-so-rachni-izrabotki-od-nejzinata-majka-i-tetka-foto-08.jpg

Исто така сега и за нејзиниот прв роденден заедно со сестра ми Сања направиме вистинска бајка од рачно изработени креативни декорации од хамер во боја, картон, украсни хартии и материјали за шиење, а нашето братче Антонио Симиќ (15) се погрижи за музиката во таа пригода.

bajkovit-prv-rodenden-na-devojche-od-pirava-so-rachni-izrabotki-od-nejzinata-majka-i-tetka-foto-26.jpg

Темата на роденденот е „Пепелашка“ затоа што ќерка ми каде и да ја носев си ја губeше едната чевличка и речиси од секаде се враќавме само со една.

bajkovit-prv-rodenden-na-devojche-od-pirava-so-rachni-izrabotki-od-nejzinata-majka-i-tetka-foto-10.jpg

bajkovit-prv-rodenden-na-devojche-od-pirava-so-rachni-izrabotki-od-nejzinata-majka-i-tetka-foto-28.jpg

Така ми дојде идејата за првиот роденден да биде „Пепелашка“.

bajkovit-prv-rodenden-na-devojche-od-pirava-so-rachni-izrabotki-od-nejzinata-majka-i-tetka-foto-05.jpg

Сања ја изработи дрвената лулашка со зелени листови за стаклената штикла на Пепелашка, потоа самовила од хамер во боја и украсна хартија, принцот и Пепелашкa од хамер и фустан направен од темно и светло син свилен материјал, a јас самовилското стапче со име на ќерка ми, замокот од хамер, картон и темно син свилен материјал, панделките и ракавиците.

bajkovit-prv-rodenden-na-devojche-od-pirava-so-rachni-izrabotki-od-nejzinata-majka-i-tetka-foto-09.jpg

bajkovit-prv-rodenden-na-devojche-od-pirava-so-rachni-izrabotki-od-nejzinata-majka-i-tetka-foto-31.jpg

Во процесот помагаше и ќерка ми Лили, а потребно време за изработка на сѐ беше две седмици.

bajkovit-prv-rodenden-na-devojche-od-pirava-so-rachni-izrabotki-od-nejzinata-majka-i-tetka-foto-03_1.jpg

bajkovit-prv-rodenden-na-devojche-od-pirava-so-rachni-izrabotki-od-nejzinata-majka-i-tetka-foto-24.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Прв снег на Попова Шапка сезонава - Гале од Тетово ни ја пренесува атмосферата оттаму (фото) На Попова Шапка денес (12.11) првпат годинава падна снежна прекривка. Кон средин...
Нова утринска снежна бајка на Попова Шапка среде јануари (фото) Скијачите и вљубениците во зима копнеат по снег годинава, но ски центрите како м...
Лила Филиповска за првпат се појави на настан со кратка коса – блеска со самодоверба и елеганција, п... Лила продефилира на Саемот за венчавки во црна тоалета со висок шлиц и за првпат...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg