Кои се најстрашните негативци во литературата?

Како што на секоја добра приказна и е потребен херој, така на секоја приказна и е потребен и добар негативец. Со оглед на долгата историја на литературата и неверојатен број на дела, тешко е да се избере најдобриот и најнезаборавниот. 

Dali se ova najstrasnite negativci vo literaturata 01

Дали најмногу се сеќаваме на ликовите кои ни се најинтересни или на оние кои претставуваат најголема пречка за херојот за постигнување на целта? Ова е листа на некои од најстрашните негативци во литературата кои, на некој начин, ги сакаме.

Ени Вилкс - Мизери

Овој роман покажува колку обожавањето на нешто или некој лесно може да доведе до лудило и опсесија.

Писателот, кој доживува сериозна несреќа, добива помош од обожавателка која го негува во својот дом. Како што минува времето, тој сфаќа дека неговата негувателка е опседната со неговите романи, односно, неговиот лик наречен Мизери.

За жал, писателот ја убива Мизери во последната книга, но сега е принуден да напише нова верзија, со цел да преживее. Филмската адаптација на романот ѝ донесе Оскар на Кејти Бејтс за главна женска улога.

Dali se ova najstrasnite negativci vo literaturata 02

Патрик Бејтмен - Американски психо

Од првата страница е јасно дека Бејтмен е многу вознемирен човек, бидејќи целиот роман се одвива од негова перспектива.

Тој е сериски убиец кој тешко ги контролира своите болни инстинкти, а на крајот целосно ја губи контролата. Прикажан е како расист, хомофоб, нарцисоиден и ментално вознемирен човек.

На крајот од романот воопшто не сме сигурни дали тој навистина ги извршил сите опишани злосторства или не.

Dali se ova najstrasnite negativci vo literaturata 04

Професор Мориарти - Шерлок Холмс

Како да се пронајде соодветен антагонист за генијалниот детектив за кого не постои премногу тешка загатка? Со измислување на подеднакво брилијантна личност, која го користи својот ум за чиста злоба.

Ликот на професорот Мориарти е легендарен, најголем непријател на Шерлок Холмс.

Dali se ova najstrasnite negativci vo literaturata 05

Саурон - Господарот на прстените

Можеби еден од најпознатите негативи на сите времиња, Саурон, го создаде прстенот за да владее со Средната Земја. Неговата злоба е препознаена и уништена во физичка форма, но тој полека ја собира војската за повторно да го освои прстенот и да доминира над сите.

Она што е можеби најстрашното во врска со Саурон е тоа што тој не се појавува директно во книгата, туку добиваме само информации од приказните на другите ликови за него.

Се чини дека тој секогаш ги гледа, како огромно око, чекајќи го вистинскиот момент за ненадеен напад.

Dali se ova najstrasnite negativci vo literaturata 03

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

3 романи кои се толку добри што ќе им ги препорачате на сите свои пријатели со добар вкус Премногу книги, премалку време, многу квантитет, малку квалитет… или не е така? ...
Три остроумни книги кои ќе ѝ го сменат животот на секоја млада девојка и зрела жена Замислете да имате 17 години и никогаш да не сте стапнале во училница ниту сте с...
„Љубовта трае 3 години“ и уште две книги кои ќе ви ги отворат љубовните хоризонти Што (не) е љубов и дали ги знаете петте јазици на љубовта? И дали навистина љубо...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg