Сите победници на „Евровизија“ од 1956 до 2016 година (видео)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Giro prodavac 22-04-2019
Столар 22-04-2019


Сите победници на „Евровизија“ од 1956 до 2016 година (видео)

Евровизиското лудило започна, а во очекување на големото финале закажано на 13 мај во сабота, погледнете ги сите досегашни победници од самиот почеток на фестивалот во далечната 1956 година.

Site-pobednici-na-Evrovizija-od1956-do-2016-godina-01.jpg

Веројатно во најсвежи сеќавања ни се победниците од последниве 15-тина години - победничката Сертаб Еренер од Турција во 2003 година за која се вели дека ја промени евровизиската музичка игра, веднаш по неа Руслана од Украина со песната „Wild dances“ или Марија Шерифовиќ која во 2007 година го однесе евровизискиот пехар дома со феноменалната „Молитва“.

Кој е вашиот фаворит од победниците? Преслушајте мало парче од секоја победничка песна на Евровизија досега:

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Девојчето со глас како Џенис Џоплин разочарано излезе од финалето на „... Кортни Хадвин е девојчето кое од аудиција влезе директно во финалните натпревари...
Срамежливо девојче „растури“ на Америка има талент и од аудиција - вле... 13-годишно девојче со име Кортни Хадвин ги натера судиите да станат на нозе, а Х...
Втора полуфинална вечер: 10 песни кои одат во големото финале на Евров... Веќе ги имаме 20-те финалисти кои успешно ги поминаа полуфиналните вечери и влег...