Топ 10 милионерки: Кои се најплатените пејачки во светот?


Топ 10 милионерки: Кои се најплатените пејачки во светот?

Бијонсе се најде на врвот од годишната листа за жени со најголема заработка во музичката индустрија, што ја составува престижниот магазин Forbes.

top-10-milionerki-koi-se-najplatenite-pejachki-vo-svetot-1.jpg

Магазинот наведува дека Бијонсе во претходните година дена заработила 105 милиони долари, првенствено благодарение на визуелниот албум „Lemonade“ и светската турнеја „Formation“, која ѝ донесе четвртина милијарда долари.

Популарната пејачка инкасираше пари и во модниот свет, од линијата „Ivy Park“, но и останатите деловни потфати.

top-10-milionerki-koi-se-najplatenite-pejachki-vo-svetot-2.jpg

На второто место од листата се најде Адел, со заработка од 69 милиони долари. Таа беше на турнеја во текот на 2016 и 2017 година, кога го промовираше албумот „25“.

top-10-milionerki-koi-se-najplatenite-pejachki-vo-svetot-3.jpg

Од прво на трето место падна Тејлор Свифт, која е побогата за „само“ 44 милиони долари, но магазинот тврди дека следната година ќе биде нејзина. Пејачката штотуку го објави албумот „Reputation“ и се подготвува за светска турнеја.

top-10-milionerki-koi-se-najplatenite-pejachki-vo-svetot-4.jpg
Forbes ги направи пресметките врз основа на заработката на музичарите пред оданочувањето, во периодот од 1-ви јуни 2016 до 1-ви јуни 2017 година.

Во продолжение, погледнете кои се десетте најплатени жени во музичката индустрија:

1. Бијонсе (105 милиони долари)

top-10-milionerki-koi-se-najplatenite-pejachki-vo-svetot-5.jpg

2. Адел (69 милиони долари)

top-10-milionerki-koi-se-najplatenite-pejachki-vo-svetot-6.png

3. Тејлор Свифт (44 милиони долари)

top-10-milionerki-koi-se-najplatenite-pejachki-vo-svetot-7.jpg

4. Селин Дион (42 милиони долари)

top-10-milionerki-koi-se-najplatenite-pejachki-vo-svetot-8.jpg

5. Џенифер Лопез (38 милиони долари)

top-10-milionerki-koi-se-najplatenite-pejachki-vo-svetot-9.jpg

6. Доли Партон (37 милиони долари)

top-10-milionerki-koi-se-najplatenite-pejachki-vo-svetot-10.jpg

7. Ријана (36 милиони долари)

top-10-milionerki-koi-se-najplatenite-pejachki-vo-svetot-11.jpg

8. Бритни Спирс (34 милиони долари)

top-10-milionerki-koi-se-najplatenite-pejachki-vo-svetot-12.jpg

9. Кети Пери (33 милиони долари)

top-10-milionerki-koi-se-najplatenite-pejachki-vo-svetot-13.jpg

10. Барбара Стрејсенд (30 милиони долари)

top-10-milionerki-koi-se-najplatenite-pejachki-vo-svetot-14.jpg

М. А. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 видео-спотови на Мадона кои ја обележаа историјата Мадона остави неизбришлива трага во поп културата. Ја критикувале, ја фалеле, ја...
Британската морнарица ги плаши пиратите со песни од Бритни Спирс и ушт... Музиката е секојдневен дел од нашите животи. Таа го прави животот подобар, и е т...
„Не можев да зборувам за абортусот, па затоа напишав песна“ Музичката ѕвезда Аманда Палмер е позната по тоа што во својата 20-годишна кариер...