Родена под среќна ѕвезда - 10 најдобри хитови на Дуа Липа


Родена под среќна ѕвезда - 10 најдобри хитови на Дуа Липа

Се отселила од дома на само 15 години и од Косово заминала за Лондон со цел да ја започне својата музичка кариера. Британската пејачка со албанско потекло вели дека најголемата инспирација ѝ бил нејзиниот татко, Dukagjin Lipa кој бил член на албански рок бенд.

10-najdobri-pesni-na-Dua-Lipa-01.jpg

22-годишната Дуа Липа безмалку една година владее на музичките топ листи, а нејзиниот деби албум насловен како и пејачката доби одлични критики.

Според многумина, таа ја испеа и новата модерна женска химна „New Rules“, а ова лето е резервирано за новиот хит кој го направи во соработка со Калвин Харис – „One Kiss“.

Промовирајќи природен и здрав изглед, како и огромна доза самодоверба и скромност истовремено, не е никакво чудо што Дуа е репер за многу млади девојки.

10-najdobri-pesni-na-Dua-Lipa-02.jpg

Иако денес изгледа дека ѕвездите ѝ се ветени на младата поп пејачка, сепак патот до славата не бил нималку лесен. На само 7-годишна возраст професорката по музичко ја одбила нејзината желба за учество во училишниот хор бидејќи според неа „немала доволно добар глас“.

Очигледно, упорноста се исплaти на крајот, нели? Слушнете ги најдобрите песни на Дуа Липа и уживајте:

One Kiss ft. Calvin Harris

New Rules

Hotter Than Hell

IDGAF

Be The One

Листата продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Кои песни се очекува да бидат хитови за пролет 2019? Сè уште се нема издвоено ниту една песна која е на пат да ја одбележи 2019 годин...
Дуа Липа царуваше на топ листите - Кои песни најмногу се слушаа во 201... Кои песни станаа најголеми хитови во годината со која сме подготвени да се збогу...
10 песни кои се очекува да бидат летни хитови за 2019 година Летото е речиси на прагот. Температурите полека се зголемуваат, а забавите стану...