Поради грешка во гласањето на Евровизија: Македонија е победник од жири и 7-мо место
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Поради грешка во гласањето на Евровизија: Македонија е победник од жири и 7-мо место

ЕБУ (Европската радиодифузна унија) се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија.

48791536 303

Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ја стави на 7-мото место од табелата.

Жирито од Белорусија беше распуштено поради човечка грешка која не можела да биде предвидена, а беше откриено и дека нивните гласови се контрадикторни на правилата на Евровизија.

Инаку, ЕБУ е конфедерација на 75 радио-дифузни организации од 56 земји и уште 43 придружни членки од други 25 земји од светот. Таа не е поврзана со Европската Унија. Членки на ЕБУ се радио и тв компании, повеќето од нив се јавни радио дифузни сервиси, но во ЕБУ членуваат и приватните радио и телевизиски станици.

Македонија е полноправна членка на ЕБУ од 1993 година.

Официјалното прогласување и известување погледнете го ТУКА.

Резултатите на првите 4 земји остануваат непроменети, но Македонија и нашата Тамара се искачи на 7-мата позиција, од 8-ма.

Исто така, Македонија беше прогласена за победник од жирито на Евровизија.

Би можело да ве интересира:

Фотки и видео од првата проба на Eye Cue за Евровизија 2018 Натпреварувачите на Евровизија 2018, вчера започнаа со првите проби, а Eye Cue п...
„Сакам да знам” - Дали ќе успеам, ако останам тука? Неодамна на социјалните мрежи се појавија интересни видеа, кои поттикнаа многу п...
Песните за Евровизија 2017 од Балканот (видео) Секоја година, Евровизија е музичкиот спектакл кој со нетрпение се очекува на пр...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава