Ако сте помлади од 30 години, овој феномен на небото не сте го виделе: Во недела очекувајте Супер Месечина

Целосното помрачување на Месечината заедно со таканаречената Супер Месечина е спектакл кој се очекува во недела навечер, односно во понеделник наутро.

ako-ste-pomladi-od-30-godini-ovoj-fenomen-na-neboto-ne-ste-go-videle-vo-nedela-ocekuvajte-super-mesecina-01.jpg

Се работи за комбинација која не е видена од 1982-ра година и нема да се повтори до 2033-та година, најавуваат од НАСА.

Месечината во недела вечер, односно понеделник наутро ќе биде за 14 % поголема и 30% посјајна од вообичаено, предвидуваат астрономите.

Целосното помрачување ќе трае нешто повеќе од 1 час, односно од 4 часот и 11 минути до 5 часот и 23 минути по централноевропско време.

ako-ste-pomladi-od-30-godini-ovoj-fenomen-na-neboto-ne-ste-go-videle-vo-nedela-ocekuvajte-super-mesecina-02.jpg

Би можело да ве интересира:

„Аполо 11“ никогаш не слета на Месечината, рамната Земја е факт – 5 најчести теории на заговор во вр... Вселената е бесконечна и многу би било чудно доколку сме сами во неа. Затоа, чес...
Клетките од фетусот остануваат во телото и мозокот на мајката неколку години по породувањето Знаевте ли дека клетките од фетусот остануваат во телото на мајката неколку годи...
Миење раце, инсулин и други генијални медицински откритија без кои животот не би бил ист Во последните два века многу работи се променија, а една од причините за тоа леж...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg