Спектакл на небото: Израмнување на 5 планети првпат по 11 години

Ако успеете да се разбудите рано наутро пред изгревањето на сонцето, ќе можете да уживате во еден на најубавите природни феномени на небото.

spektakl-na-neboto-izramnuvanje-na-5-planeti-prvpat-po-11-godini-01.jpg

Од 20-ти јануари до 20-ти февруари пет од планетите во Сончевиот систем ќе бидат видливи пред зазорувањето.

Во моментов може да ги видиме Јупитер, Марс, Венера и Сатурн, но за кратко време ќе им се придружи и Меркур, создавајќи порамнување кое последен пат можевме да го видиме во 2005-та година. Кон крајот на јануари кон овие сјајни ѕвезди ќе се придружи и младата месечина.

Во зависност од вашата местоположба на планетата појавувањето на планетите ќе биде различно, но сепак прво треба да се појави Јупитер а потоа Марс, Сатурн, Венера и Меркур.

Иако можеби ќе треба да почекате за небото да биде сосема јасно, овој редок феномен е навистина посебен за гледање.  

spektakl-na-neboto-izramnuvanje-na-5-planeti-prvpat-po-11-godini-02.jpg

Меркур, Венера, Марс, Јупитер и Сатурн се единствените планети видливи со голо око од Земјата, додека Уран и Нептун може да се видат само низ телескоп.

М. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Нереална убавина! Најдобрите вселенски фотографии од телескопот Џејмс Веб, една година по неговото а... Волшебни галаксии, но и планетите со Сончевиот Систем во поинакво светло – што с...
Најпопуларните вселенски фотографии направени досега (и зошто се значајни) Првата фотографија од црна дупка, но и фотографија од целосно затемнување на Сон...
10-те најкомплексни машини направени досега (и за што се користат) Реактори кои пробуваат да создадат енергија како Сонцето, но и судирач на честич...
Маск го вгради првиот чип во човечки мозок – Зошто ова е најважно за луѓето со парализа? Луѓето на кои ќе им биде вграден чипот ќе можат со мислите да го контролираат мо...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg