Спектакуларна фотографија од Марс - Земјата и Месечината заедно

Направена од „High Resolution Imaging Science Experiment“ или HiRise камера оваа неверојатна фотографија ги прикажува Земјата и Месечината како што се гледаат од орбитата на Марс.

spektakularna-fotografija-od-mars-zemjata-i-mesecinata-zaedno-001.jpg

На фотографијата можете да ги забележите и двете вселенски тела во своите „минијатурни“ форми гледани од далеку, така што веројатно ќе се уверите дека нашиот свет е прилично малечок во споредба со вселената.

Кога оваа фотографија била направена, Земјата била одалечена 142 милиони километри од Марс.

spektakularna-fotografija-od-mars-zemjata-i-mesecinata-zaedno-1.jpg

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Вакцини и уште 6 медицински изуми кои драстично ни го зголемија животниот век Се претпоставува дека антибиотиците го имаат зголемено просечниот животен век на...
Следете во живо: Лансирање на леталото што ќе однесе луѓе на Месечината, со најголемата ракета во св... Со програмата Артемида, НАСА планира да испрати луѓе на Месечината, и тоа до 202...
Дали и какво влијание има „пулсот“ на Земјата од 7,83 Hz врз нашето здравје? Шумановата резонанција со фреквенција од 7.83 Hz е позната и како „срцебиење/пул...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg