Најдобрите фотки од реткиот феномен крвава волчја месечина

Милиони луѓе ја набљудуваа полната месечина ноќта на 20-ти јануари, но само мал дел успеаја да го уловат овој небесен феномен со своите камери.

najdobrite-fotki-od-retkiot-fenomen-krvava-volcja-mesecina-001.jpg

Месечината беше обоена во прекрасна бакарно-црвена нијанса, а покрај затемнувањето, се поклопи и периодот кога Месечината беше најблиску до Земјата, па изгледаше поголема и посветла од вообичаено.

Супер крвавата волчја месечина беше затемнување кое траеше 62 минути, при кое Месечината буквално светеше како црвена топка.

За тој час настанаа следниве фантастични фотки:

https://www.instagram.com/p/Bs7XhlVgJwo/

Продолжува на следна страна...Би можело да ве интересира:

Од тркало до интернет – најважните изуми што засекогаш го променија човештвото Без тркалото, печатниците, па дури и телефонот, човештвото сигурно би било многу...
Вечерва ќе имаме Супермесечина на јагодите – дали ќе се гледа кај нас и што значи тоа за хороскопот? Под влијание на најголемата Месечина во 2022-ра година полесно ќе им кажете „збо...
Факти за загадувањето – колку видови постојат и кои се најголемите виновници? Во Македонија можеби најпроблематично е загадувањето на воздухот кое дополнителн...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg