Астронаутите од првата комерцијална мисија до Меѓународната вселенска станица успешно слетаа во Атлантскиот Океан (фото+видео)


Астронаутите од првата комерцијална мисија до Меѓународната вселенска станица успешно слетаа во Атлантскиот Океан (фото+видео)

На 2-ри мај 2021 година, астронаутите кои беа дел од првата комерцијална мисија до Меѓународната вселенска станица, позната како Crew-1, успешно се вратија на Земјата со капсулата на SpaceX. Капсулата слета со помош на падобрани во Атлантскиот Океан во близина на брегот на Флорида, околу 3 часот наутро.

astronautite-od-prvata-komercijalna-misija-do-megjunarodnata-vselenska-stanica-uspeshno-sletaa-vo-atlantskiot-okean-foto-video-01.jpg

Пред речиси шест месеци SpaceX и НАСА ги здружија силите и ја реализираа првата комерцијална мисија со Меѓународната вселенска станица. Астронаутите Мајкл Хопкинс, Виктор Гловер, Шенон Вокер и Соичи Ногучи во ноември минатата година беа лансирани со леталото Crew Dragon, а деновиве успешно се вратија на Земјата.

Нивната мисија траеше 168 денови и ова е најдолгиот престој на Станицата од 1974 година. Астронаутите слетаа во Атлантскиот океан во близина на Флорида, во 2:56 часот по локално време и ова е првото ноќно слетување по мисијата на Apollo 8 во 1968 година.

На официјалниот Твитер профил на SpaceX споделија неколку видеа и фотки од неверојатниот подвиг. Најпрво капсулата се одвои од Станицата и почна да се движи кон Земјата.

Потоа капсулата слета во океанот со помош на падобрани. Пред да излезат астронаутите, капсулата беше качена на бродот Go Navigator.

Следно, астронаутите поминаа низа тестови со цел да се утврди нивната здравствена состојба, а потоа беа испратени со авион во вселенскиот центар во Хјустон, Тексас.

По успешното слетување, на Твитер се огласија и двајца од астронаутите:

„Одлично е да се биде назад на Земјата. Можеби ќе ми недостасува погледот од мојата соба, но среќен сум што сум дома“, напиша Мајк Хопкинс.

astronautite-od-prvata-komercijalna-misija-do-megjunarodnata-vselenska-stanica-uspeshno-sletaa-vo-atlantskiot-okean-foto-video-02.jpg

„Дома! Мисијата е завршена“, напиша Виктор Гловер.

astronautite-od-prvata-komercijalna-misija-do-megjunarodnata-vselenska-stanica-uspeshno-sletaa-vo-atlantskiot-okean-foto-video-03.jpg

На Меѓународната вселенска станица веќе се наоѓа и новиот екипаж од комерцијалната програма на SpaceX и НАСА. Ова е втората долготрајна мисија, наречена Crew-2.

Кратко пред заминувањето на астронаутите од Crew-1, астронаутот Соичи Ногуичи сподели заедничка фотка од сите на Станицата:

astronautite-od-prvata-komercijalna-misija-do-megjunarodnata-vselenska-stanica-uspeshno-sletaa-vo-atlantskiot-okean-foto-video-04.jpg

Повеќе фотки од слетувањето на следната страница...Би можело да ве интересира:

Што ќе се случи, ако Земјата престане да се движи? Холивудските филмови отсекогаш се обидувале да ни прикажат разни апокалиптични т...
Моќни фотографии заради кои веднаш ќе заборавите на проблемите Светот во кој живееме, не е ништо во споредба со целиот Универзум. Во споредба с...
Календар на сите полни месечини во 2019-та година и нивните имиња Полната месечина е непогрешлив небесен настан кој ја озрачува Земјата со својата...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg