Како подготовката за ликот на психопатот Џокер целосно го сменил животот на Хоакин Феникс?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Фризеркa 28-05-2020


Како подготовката за ликот на психопатот Џокер целосно го сменил животот на Хоакин Феникс?

Професионалните актери често пати мораат да поминат низ макотрпни и застрашувачки процеси на трансформација, како физичка, така и ментална. 

Kako-Dzokerot-celosno-go-smenil-zivotot-na-Zoakin-Feniks-01.jpg

Глумејќи го Џокер во истоимениот филм на режисерот Тод Филипс, актерот Хоакин Феникс се соочувал со бројни здравствени проблеми.

Морал да симне речиси 24 kg за улогата, но на крајот овој процес му овозможил да ужива во своето ново тело.

Џокер е лик којшто е познат по тоа што е манипулативен психопат. Во секоја ситуација тој наоѓа хумор. Една од неговите најважни карактеристики е агилноста, поради што се чини дека е невозможно да биде фатен.

Со цел да ја прикаже неговата подвижност, Феникс изгубил многу килограми, но на крајот открил дека станал опседнат со неговата нова тежина. Зборувајќи за менталните нарушувања тој изјавил:

„Кога еднаш ќе ја постигнете саканата телесна тежина, сè се менува. Многу е тешко да се будите секој ден и да бидете опседнат макар и со вишокот тежина во износ од 100 грама. Навистина почнувате да развивате еден вид на растројство“.

Иако е познато дека драстичното губење на килограмите често пати носи и незадоволство, Феникс открил дека почнал да ужива во својата нова, витка фигура:

„Интересно е како очекував и бев подготвен дека со губењето на тежината ќе ми се појават и чувства на незадоволство, глад, одредени слабости. Но она што не го предвидов беше чувството на физичка подвижност. Чувствував дека можам да го движам своето тело на начини што до тогаш не бев во состојба да ги направам“.

Прочитајте и Ослабел речиси 24 kg, имало тензија помеѓу Феникс и Де Ниро при снимањето – 30 интересни факти за „Џокер“

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 пати кога Ким Кардашијан беше злобна кон своите сестри Понекогаш таа не ги одобрува нивните љубовни избори, а понекогаш ја ежи фактот к...
9 пати кога ѕвездите го потсетија светот колку многу пари имаат Славните личности често знаат да бидат мета на медиумите заради луксузите кои си...
7 пати кога на славните им биле платени илјадници долари за обични работи Иако многумина мислат дека сите славни личности ги заработуваат милионите со мно...

Спонзорирани линкови: