Како Меган Маркл и принцот Хари му се најдоа на мета на Доналд Трамп?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Како Меган Маркл и принцот Хари му се најдоа на мета на Доналд Трамп?

Американскиот претседател се огласи на Твитер дека нема да им плаќа обезбедување на Хари и Меган.

kako-megan-markl-i-princot-hari-mu-se-najdoa-na-meta-na-donald-tramp-01.jpg

Претседателот на САД Доналд Трамп се огласи на Твитер по преселбата на Меган Маркл и принцот Хари од Канада во Лос Анџелес.

Твитот на Трамп гласи:

„Јас сум голем пријател и почитувач на Кралицата и Обединетото Кралство. Беше кажано дека Хари и Меган, кои ја напуштија Велика Британија, ќе живеат во Канада. Но, сега тие ја напуштија Канада за САД, како и да е САД нема да плаќа за нивно обезбедување и заштита. Тие мора да си платат.“

Но, портпаролот на Меган и Хари брзо потоа се огласи и кажа дека парот воопшто немал намера да бара од САД такво нешто и дека приватно планираат да си ги покријат трошоците за обезбедување.

Инаку додека живееја во Ванкувер, Канада, полицијата им помагаше со обезбедувањето.

kako-megan-markl-i-princot-hari-mu-se-najdoa-na-meta-na-donald-tramp-03.jpg

Цената за обезбедување, кое вклучува и 9 виско обучени британски офицери на релација Велика Британија и САД е проценето дека е околу 9 милиони евра годишно.

Доналд е одлучен дека не сака американските граѓани кои плаќаат данок да го носат овој трошок за славниот пар на свој грб.

Портпаролот на парот со сигурност тврди дека парот воопшто немал намера да побара вакво нешто од властите на САД, туку дека тие од свои приватни фондови ќе си го плаќаат обезбедувањето.

kako-megan-markl-i-princot-hari-mu-se-najdoa-na-meta-na-donald-tramp-05.jpg

kako-megan-markl-i-princot-hari-mu-se-najdoa-na-meta-na-donald-tramp-04.jpg

kako-megan-markl-i-princot-hari-mu-se-najdoa-na-meta-na-donald-tramp-02.jpg

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Твитерџиите бесни: Зошто принцот Хари и Меган Маркл станаа мета на критики? Како преку ноќ парот стана мета на негативни коментари? „Додека има бездомници и...
Зошто Хари и Меган Маркл ќе се селат во нов дом, на страна од Вилијам и Кејт? Тие не сакаат детето да си го растат во златен кафез, плус изгледа односите поме...
Меган Маркл е бремена - првото дете со принцот Хари го очекуваат во пролет 2019-та Принцот Хари и Меган Маркл денес пристигнаа во Сиднеј за почетокот на нивната кр...