Има песна за починатиот брат, поседува приватен остров: Факти за Шакира кои не сте ги знаеле


Има песна за починатиот брат, поседува приватен остров: Факти за Шакира кои не сте ги знаеле

Загубата на брат ѝ ја инспирирало да напише песна, со Пике се родени во ист ден, преферира да биде боса наместо во штикли, а баба ѝ ја научила да ги мрда колковите - интересни факти за Шакира кои веројатно не сте ги знаеле. 

ima-pesna-za-pochinatiot-brat-baba-i-ja-nauchila-da-tancuva-fakti-za-shakira-koi-ne-ste-gi-znaele-01.jpg

Успешна е во нејзината музичка кариера, а се има успешно остварено и на семејно поле - со момчето има две деца и е посветена мајка. 

Но, освен ова што сите го знаат, има уште неколку интересни факти за животот на Шакира кои веројатно не сте ги знаеле: 

- Нејзиниот најстар брат загинал во сообраќајна незгода со мотоцикл кога таа имала 2 години.

ima-pesna-za-pochinatiot-brat-baba-i-ja-nauchila-da-tancuva-fakti-za-shakira-koi-ne-ste-gi-znaele-02.jpg

- Загубата ја инспирирало да ја напише првата песна „Tus gafas oscuras“ (Твоите црни очила), што се однесува на татко ѝ, кој носел темни очила за да ја сокрие болката.

- Хумана е и донира милиони долари во голем број хуманитални организации на светско ниво, а од 2003-та е амбасадор на УНИЦЕФ.

ima-pesna-za-pochinatiot-brat-baba-i-ja-nauchila-da-tancuva-fakti-za-shakira-koi-ne-ste-gi-znaele-03.jpg

- Одбила улога во „Тhe Mask of Zorro“ бидејќи во тој период (1998) не се чувствувала сигурно во зборувањето англиски јазик.

- Сега е полиглот и совршено зборува шпански, француски, португалски, англиски и италијански.

- Живее здрав живот, не јаде брза храна и благо, не пуши цигари, не пие алкохол, а избегнува и кафе. Активна е и го одржува телото во совршена форма.

ima-pesna-za-pochinatiot-brat-baba-i-ja-nauchila-da-tancuva-fakti-za-shakira-koi-ne-ste-gi-znaele-04.jpg

- Со Пике е во врска од 2010, двајцата се родени на 2-ри февруари, имаат два сина, не се венчани, а хемијата помеѓу нив уште е силна како на почетокот.

ima-pesna-za-pochinatiot-brat-baba-i-ja-nauchila-da-tancuva-fakti-za-shakira-koi-ne-ste-gi-znaele-05.jpg

- Поседува приватен остров на Бахамите, а го користи за бегство со семејството.

- Научила да игра стомачни танци и мрдање со колковите од нејзината баба која е од Либан, а денес е сертифициран професионалец.

ima-pesna-za-pochinatiot-brat-baba-i-ja-nauchila-da-tancuva-fakti-za-shakira-koi-ne-ste-gi-znaele-06.jpg

- Не е фан на штикли, а независно дали е на сцена или на друго место – таа преферира да биде боса.

ima-pesna-za-pochinatiot-brat-baba-i-ja-nauchila-da-tancuva-fakti-za-shakira-koi-ne-ste-gi-znaele-08.jpg

- Талентот за пишување го има од мала, кога за првпат почнала да пишува кратки поеми на 4 години.

ima-pesna-za-pochinatiot-brat-baba-i-ja-nauchila-da-tancuva-fakti-za-shakira-koi-ne-ste-gi-znaele-09.jpg

- Обожава животни, а дома имаат 3 кучиња.

- Не е утрински човек и ако не мора да стане рано, преферира да поспие до подоцна.

ima-pesna-za-pochinatiot-brat-baba-i-ja-nauchila-da-tancuva-fakti-za-shakira-koi-ne-ste-gi-znaele-10.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Татко на 69 години: Ричард Гир доби син со 33 години помладата сопруга 69-годишниот Ричард Гир и 35-годишната Алехандра Силва го добија нивното прво за...
На 50 години, во патики и хеланки Џеј Ло одржа лекција за сексапил Џенифер Лопез е доказ дека годините не ви можат ништо доколку посветено работите...
Познати дами кои имаат мали гради и се горди на нив И додека девојки од цел свет, за жал, се оперираат за да имаат бујно деколте как...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg