На 90 години позира гламурозно, Елвис го нарече „аматер во кревет“ – Која е скандалозната холивудска актерка Рита Морено?

Холивудската актерка Рита Морено на 90 години направи фотосесија и покажа дека сè уште е една од најубавите жени во Холивуд. Таа имала афера со Марлон Брандо, а била во врска со Елвис Присли и за овие врски откри повеќе детали. Што знаеме за неа?

elvis-go-nareche-amater-vo-krevet-na-90-godini-napravi-glamurozni-fotki-za-naslovna-koja-e-rita-moreno-skandaloznata-holivudska-akterka-01.jpg

Повозрасните сигурно знаат која е Рита Морено, но за помладите таа е сосема непозната. Актерката своевремено ги крадеше воздишките поради својот гламурозен изглед, а ја шокираше јавноста со своите скандалозни интервјуа во повеќе наврати.

elvis-go-nareche-amater-vo-krevet-na-90-godini-napravi-glamurozni-fotki-za-naslovna-koja-e-rita-moreno-skandaloznata-02.jpg

Таа беше првата латино-американска актерка што освои Оскар во 1961-та година, своевремено важеше за една од најубавите актерки во Холивуд, а сега на возраст од 90 години се фотографираше за магазинот Town and Country и нѐ потсети на гламурот на стариот Холивуд.

„Само да кажам дека за себеси никогаш не сум сметала дека сум легенда. Претпоставувам дека сум легенда. Кога почнав, сакав само да бидам актерка во филмови. Сакав да бидам ѕвезда. Тоа го сакав уште кога имав пет години“ – рече таа.

elvis-go-nareche-amater-vo-krevet-na-90-godini-napravi-glamurozni-fotki-za-naslovna-koja-e-rita-moreno-skandaloznata-05.jpg

Рита Морено со своите изјави важи и за една од најскандалозните жени во Холивуд. Имала афера со Марлон Брандо, била во врска со Елвис Присли, а отворено говореше за овие две врски.

elvis-go-nareche-amater-vo-krevet-na-90-godini-napravi-glamurozni-fotki-za-naslovna-koja-e-rita-moreno-skandaloznata-06.jpg

Во продолжение да проследиме неколку интересни факти за Рита Морено:

elvis-go-nareche-amater-vo-krevet-na-90-godini-napravi-glamurozni-fotki-za-naslovna-koja-e-rita-moreno-skandaloznata-07.jpg

Рита Морено е родена како Роза Долорес Алверио во 1931-ва година во Порторико. Кога имала 5 години нејзината мајка успеала да собере доволно пари и да се преселат во Њујорк, но зад себе морале да го остават нејзиниот помал брат Франциско.

elvis-go-nareche-amater-vo-krevet-na-90-godini-napravi-glamurozni-fotki-za-naslovna-koja-e-rita-moreno-skandaloznata-10.jpg

Уште од 5-годишна возраст Рита/ Роза почнала да посетува часови по танц, а на 11 години почнала да се појавува во шпанските верзии на американските филмови. За првпат се појавила во Бродвеј на возраст од само 13 години.

elvis-go-nareche-amater-vo-krevet-na-90-godini-napravi-glamurozni-fotki-za-naslovna-koja-e-rita-moreno-skandaloznata-04.jpg

Уметничкото име Рита Морено го прифатила во 1950-та година, кога за првпат се појавила во филмот So Young, So Bad.

elvis-go-nareche-amater-vo-krevet-na-90-godini-napravi-glamurozni-fotki-za-naslovna-koja-e-rita-moreno-skandaloznata-08.jpg

Рита била во врска со холивудскиот заводник Марлон Брандо од 1954-та година, а таа афера со прекини траела цели 10 години. Се запознале кога актерката имала само 22 години, а како што вели, тој ја изневерувал и се обидувал да ја лаже.

elvis-go-nareche-amater-vo-krevet-na-90-godini-napravi-glamurozni-fotki-za-naslovna-koja-e-rita-moreno-skandaloznata-18.jpg

Рита призна дека заради Марлон Брандо била толку несреќна што дури се обидела и да си го одземе животот, а во своите мемоари откри дека кога останала бремена тој од неа побарал да абортира.

elvis-go-nareche-amater-vo-krevet-na-90-godini-napravi-glamurozni-fotki-za-naslovna-koja-e-rita-moreno-skandaloznata-19.jpg

На следната страна прочитајте повеќе за врската на Рита со Елвис Присли...Би можело да ве интересира:

Адам Левин ја изневерувал бремената сопруга со 23-годишна девојка - сака да го крсти детето по неа, ... Адам Левин кој го чека третото дете со сопругата Бехати Принслу наводно имал афе...
Го засени и Дејвид Бекам на Вимблдон – Која е убавата Морган Ридл и како го украде шоуто на трибинит... „За време на целиот пренос Дејвид Бекам го покажаа само 4 пати, а Морган Ридл 87...
Џеј Ло (52) се омажи со Бен Афлек, 20 години откако ја запроси за првпат Џенифер Лопез и Бен Афлек стапија во брак во Лас Вегас, 3 години откако актерот ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg