Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Вирална фотка од 2007-ма: Меси го држи во раце Ламин Јамал, најмладиот фудбалер кој постигнал гол на ЕП

Кога Џоан Монфорт пред 17 години го фотографирал Лео Меси со бебе во рацете, не можел ни да претпостави дека тоа бебе ќе испише историјата, откако стана најмладиот фудбалер што на 16 години вчера постигна гол на Европско првенство - Ламин Јамал.

viralna-fotka-od-2007-ma-mesi-go-drzhi-vo-race-lamin-jamal-najmladiot-fudbaler-koj-postignal-gol-na-ep-01.jpg

Светските медиуми денес објавуваат фотографии од 2007 година, на кои Лео Меси држи во рацете 6-месечно бебе.

На фотките Меси има само 20 години, а бебето е шпанскиот фудбалер Ламин Јамал, кој синоќа (09.07) постигна гол на Европското првенство и стана најмладиот голгетер на Европските и Светските првенства и го сруши рекордот кој го држеше Пеле.

viralna-fotka-od-2007-ma-mesi-go-drzhi-vo-race-lamin-jamal-najmladiot-fudbaler-koj-postignal-gol-na-ep-03.jpg

Фотографиите ги направил Џоан Монфорт, фриленс фотограф, кој бил ангажиран за фотосесијата, а се дел од хуманитарен календар на УНИЦЕФ.

Идејата била фудбалерите на Barcelona да се фотографираат со семејства и нивните деца, а Меси случајно бил „споен“ со семејството Јамал.

viralna-fotka-od-2007-ma-mesi-go-drzhi-vo-race-lamin-jamal-najmladiot-fudbaler-koj-postignal-gol-na-ep-02.jpg

Во тоа време, тој не можел ни да претпостави дека Меси ќе стане еден од најдобрите светски фудбалери на сите времиња.

Уште помалку дека 6-месечниот Јамал еден ден ќе реши да игра фудбал, а уште помалку дека со својот гол ќе се запише во историјата на овој спорт, надминувајќи го легендарниот Пеле.

Фотографиите од Јамал станаа вирални, a беа споделени со коментар: „Раѓањето на две легенди“.

А. Ј. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

На 16 години стана најмлад голгетер на Европско, си носи книги на првенството за да учи: Кој е Ламин... Ламин Јамал денес полни 17 години (роден е на 13 јули), а утревечер (14.07) со ш...
Емотивен говор, маица за почит кон Коби Брајант: Новак Ѓоковиќ ја освои рекордната 24-та Гренд слем ... Новак Ѓоковиќ ја освои 24-тата Гренд слем титула во кариерата и моментално е тен...
Реакцијата на Дејвид Бекам по голот на Меси + Дали Бекамови се трудат да го освојат Меси преку негов... Викторија ја изнесе Антоанела на вечера, Дејвид ја прегрнува по победата – Дали ...
Најзгодната хрватска навивачка гневна пред почетокот на Европско: „Видете за што плаќам по 650 евра ... „Собите се стари, греењето не работи…“ Најпознатата хрватска и светска навивачка...
Хари Кејн има најромантична приказна меѓу фудбалерите: Со сопругата учел во основно, Бекам е „винове... Капитенот на англиската фудбалска репрезентација, Хари Кејн, ја има една од нају...
Интернационалниот мајстор Тони Лазов го освои шаховскиот турнир „Шах-шех Вавилон Опен“ Шахистот на ШК Алкалоид, ИМ Тони Лазов, освои 8 од можни 9 поени и го освои прво...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg