Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Графичар 08-02-2023
Технолог 08-02-2023


Холандски медиум: Ноле е лешинар, со нецивилизирана публика

Холандската новинарка Никол Лукас, во исклучително навредлив текст за најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ пишува дека тој е: „човек со коскесто лице, кукаст нос и црна коса, сличен на лешинарите“.

holandski-medium-nole-e-lesinar-so-necivilizirana-publika-1

Таа во магазинот “Trouv” ги споредува Ѓоковиќ и Федерер. Нагласениот патриотизам на Новак е претворен во негативна особина, додека Федерер е претставен како човек без многу емоции кои поминува низ неверојатни спортски успери, како човек кој националноста воопшто не го одредува.

Приказната за Ѓоковиќ е приказна за неговото потекло, за земја со лоша репутација која многу влијаела на неговиот карактер. Новак имал 12 години во времето кога НАТО ја бомбардираше Србија, а бомбардирањето подоцна зема важно место во неговиот живот и кариера – оценува холандската новинарка.

„Ѓоковиќ и неговата врсничка Ана Ивановиќ може и се жртви на бомбардирањето на НАТО, но за сето ова е виновна Србија, која спроведуваше етничко чистење на Косово. Заради сето ова западните медиуми често го гледаат Новак и на еден друг начин“ – верува Никол Лукас.

holandski-medium-nole-e-lesinar-so-necivilizirana-publika-2

„Тој потекнува од нецивилизиран дел на светот, неговите родители и навивачи не ги знаат правилата за однесување на тениските стадиони, тоа повеќе личи на фудбалска публика. Фотографиите на кои се прикажани неговите победи се најчесто оние со стиснати тупаници и гримаси. Сето ова изгледа грдо и агресивно“ – додава таа.

Во медиумите се појави и мислење на еден психијатар кој тврди дека Ѓоковиќ се посветил на тенисот заради желбата за доминација.

Би можело да ве интересира:

Бил оставен во манастир како бебе, добил страшна лузна на 2 години – Факти за фудбалерот Франк Рибер... Како бебе бил оставен на скали од манастир, а на 2 години во сообраќајка ќе ја д...
Федерер го исполни ветувањето кое му го даде на момче пред 5 години: „Ќе ме чекаш ли да пораснам и д... „Може ли да продолжиш да играш уште 8, 9 години за да можеме да играме заедно ко...
Вака се сака херој! Србите организираа проекција на кула за Новак Ѓоковиќ по триумфот и го преплавиј... По десетти пат, Новак Ѓоковиќ победи на Australian Open, a Твитер е преплавен со...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg