Новак победник на Serbian Open

Тенисерот Новак Ѓоковиќ е победник на "Serbian Open", прв АТП турнир во Србија. Во финалето, Новак го победи Лукаш Кубот во два сета - 6:3, 7:6 (7-0)...

 

...за вкупно 1 час и 52 минути на игра. Новак освои 250 бодови, но сепак во понеделник ќе се dzokovic-pobednik-na-serbian-open1најде на четвртото место на АТП листата.

По убедливата игра во првиот сет, Ѓоковиќ се намачи во другиот сет во кој Кубош направи 2 брејка, но не успеа да се круниса со добрата игра, бидејќи Ѓоковиќ беше убедливо најдобар.

Наградниот фонд на турнирот изнесува 450.000 евра. На Ѓоковиќ му припаднаа 75.500 евра, а Кубота доби 39.700 евра и 150 АТП поена.

За изминатите 7 дена, публиката имаше неповторлива шанса за следење на професиналенален турнир и да ужива во одличен тенис.Би можело да ве интересира:

Дресот од натпреварот со Македонија, Роналдо го даде на мајка му: „Уште мириса на потта на мојот бор... „Го чувствувам мирисот на мојот борец“ – напиша меѓу другото мајката на Кристија...
Млад скијач освои сребро на Олимписките игри по страшна сообраќајна несреќа - бил во кома со скршен ... Американскиот скијач Колби Стивенсон кој освои сребро на Олимписките игри во Пек...
„Моето семејство никогаш нема да го заборави овој гест“ - Кристијано Роналдо трогнат од навивачите н... „Ви благодарам. Јас и моето семејство никогаш нема да го заборавиме овој момент ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg