Вака изгледаа насловните страници на весниците после бразилскиот фудбалски дебакл

Не беше лесно да се биде Бразилец ден после дебаклот на стадионот во Бело Хоризонте, кога доживеаја невиден историски пораз од Германија со резултат од 7:1.

naslovni-strani-001

Не беше лесно ниту денес да се биде бразилски новинар во тамошните весници и да се опише со зборови она што се случи.

Вака изгледаа 11 насловни страници на бразилските весници:

1. „Estado de Minas“ – бела страница со 7 германски фудбалски топки и 1 бразилска со порака: Ако навистина сакате да се потсетите како беше, завртете ја страницата.

naslovni-strani-1


2. „Na! Noticia agora“
– расплаканите Луиз и Цезар со наслов „Срам над сите срамови“

naslovni-strani-2


3. „Super Noticia“
– карикатура на бразилски фудбалер со вреќа на главата

naslovni-strani-3


4. „Еstado de Sao Paolo“
– засрамен селекторот Сколари и наслов „Понижување дома“

naslovni-strani-4


5. „Hoje Em Dia“
– црна страница со 5 ѕвезди за петте титули и шестата како паѓа со наслов „Срам“

naslovni-strani-5


6. „O Liberal“
– расплакани фудбалери и фанови со наслов „Понижување“

naslovni-strani-6


7. „А Trade“
– црна страница и наслов „Овде лежи сонот за шестата титула, почина од срам“

naslovni-strani-7


8. „Јornal do commercio“
– црна страница со наслов „Жал, срам, понижување, помрачување“

naslovni-strani-8


9. „Zero Hora“
– шокирани фанови со наслов „Фијаско“

naslovni-strani-9


10. „Lanse“
– бела страница со наслов „Огорчување, бес, бол, фрустрација, иритација, срам, разочарување...кажи што чувствуваш и сам направи ја насловната.

naslovni-strani-10


11. „Metro“
– црна насловна на која се гледа затемнетиот стадион и само резултатот на семафорот 1:7.

naslovni-strani-11

Би можело да ве интересира:

„Земјата со помалку од 2 милиони жители ја посрамоти Италија дома“ – Како странците ја доживеаја поб... „Кошмар за Италија“, „Италија е засрамена“, „Катастрофа“ – вака италијанските и ...
Порано и денес: Колку се променија популарните спортови и спортската опрема во последниот век? Додека денешните тенисери носат минимална облека која не им пречи при играњето, ...
Браво момци! Македонија се пласираше во бараж за Светско првенство – фудбалерите испишаа историја Македонските фудбалери извојуваа победа над Исланд на Арената Тодор Проески и се...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg