Новак Ѓоковиќ стана ѕвезда на нов анимиран филм

Еден од најдобрите тенисери на денешницата стана ѕвезда и на еден анимиран филм кој ја раскажува приказната за младото момче кое посакува да победи на Вимблдон.

novak-gjokovik-stana-dzvezda-na-nov-animiran-film-01.jpg

Во анимираниот филм именуван како „Ајде!“ кој е направен како дипломска работа од страна на младата Полјакина Зузана Жижак, на интересен и емотивен начин е прикажан животот на и кариерата на еден од најдобрите тенисери денес.

Жижак моментално е студира мастер на лондонскиот Универзитет за Уметности и неколку месеци  собирала информации за Новак. Се потрудила да пронајде се за славниот тенисер: од видео снимки со неговите движења на теренот до книги и информации за неговото детство.

Од сите тие информации произлегол нејзиниот 5-минутен анимиран филм кој го прикажува неговиот детски сон, љубовта кон тенисот, тренинзите во Копаоник и поддршката од неговите родители. Што е најважно вистински ја доловува страста кон тенисот и решителноста да се биде успешен професионалец.

„Сакав да ги изразам моите уметнички вештини на тој начин што ќе ја прикажам фасцинантната приказна на Ѓоковиќ и неговиот пат до „Број 1 на Вимблдон“, бидејќи токму тој натпревар зазема посебно место во неговиот живот“ – објаснува Зузана.

Не пропуштајте да го изгледате краткиот филм:

Би можело да ве интересира:

Порано и денес: Колку се променија популарните спортови и спортската опрема во последниот век? Додека денешните тенисери носат минимална облека која не им пречи при играњето, ...
„Радувај се Македонијо и слави ги овие херои!“ - Македонски врвни спортисти со чии успеси вечно ќе с... На нашето поднебје отсекогаш имало и ќе има спортски таленти, кои со својата мак...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg