Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Графичар 08-02-2023
Технолог 08-02-2023


Светот на кошарката се збогуваше со Коби Брајант - ѕвездата го одигра последниот натпревар (видео)

Коби Брајант синоќа ги одигра своите последни минути во богатата НБА кариера. Крајот беше како по сценарио на најдобрите холивудски филмови.

kobi-brajant-go-izigra-posledniot-natprevar-so-rekord-od-dadeni-60-poeni-01.jpg

Брајант на простувачкиот натпревар даде неверојатни 60 поени, помагајќи му на својот тим да го совлада противникот со 101-96.

Токму тоа беше крајот на неверојатната 20-годишна кариера во која „црната мамба“ освои 5 шампионски прстени.

Брајант на својот последен натпревар даде 23 поени само во последната четвртина и така им помогна на Лејкерс да стигнат до 15 поени минус во најлошата сезона на овој тим.

kobi-brajant-go-izigra-posledniot-natprevar-so-rekord-od-dadeni-60-poeni-04.jpg

„Не можам да верувам дека ова се случи. И понатаму сум шокиран,“ скромно изјавил после мечот.

Публиката била воодушевена кога Коби даде тројка на 59 секунди пред крајот. Погоди уште една во 31-та секунда пред крај, за конечно водство на неговиот тим со 97-96.

Натпреварот го заврши со асистенција и од паркетот замина меѓу легендите на 4,1 секунда пред крајот, кога публиката буквално западна во транс.

kobi-brajant-go-izigra-posledniot-natprevar-so-rekord-od-dadeni-60-poeni-02.jpg

kobi-brajant-go-izigra-posledniot-natprevar-so-rekord-od-dadeni-60-poeni-05.jpg

Коби на својот последен натпревар постави нов рекорд, станувајќи најстариот играч кој дал повеќе од 50 поени на еден НБА меч.

Целата вечер во Лос Анџелес беше посветена на Брајант, кој се повлече после 20 години.

Тој воедно е и првиот играч во историјата кој 2 децении играл за само еден тим.

„Најважно е што секогаш бевме заедно. Засекогаш ќе бидете во моето срце и навистина искрено ја ценам вашата поддршка. Ви благодарам од сè срце, ве сакам,“ им се обрати легендата на своите навивачи.

kobi-brajant-go-izigra-posledniot-natprevar-so-rekord-od-dadeni-60-poeni-06.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Видео од Роналдо во кое навидум „турка“ обожавател стана хит на Твитер, додека во солзи го напушта т... „Не ги почитува ниту сопствените обожаватели“ – велат дел од твитерџиите што го ...
Го прогонува Меси за слика, се чудат кој го пуштил на теренот – Турчинот Salt Bae хит на Твитер по ф... „Очигледно Меси е имун на Salt Bae и знае дека е измамник“ – коментираат дел од ...
Камили на стадион, традиционални танци, моќен говор на Морган Фримен – Моменти од спектакуларното от... Изведба на традиционални танци и песни, Морган Фримен, со својот моќен и смирува...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg