Зошто некои пливачи на Олимпијадата носат по две капи?


Зошто некои пливачи на Олимпијадата носат по две капи?

Од костимот за капење, до должината на косата и начинот на кој скокаат во водата, пливачите се трудат многу и внимаваат и на најмалите детали за да бидат сигурни дека ќе дојдат побрзо до крајната цел од останатите.

zoshto-plivacite-na-olimpijadata-nosat-po-dve-kapi-01.jpg

Но, дали сте забележале дека некои од нив носат по две капи на глава?

Унгарската пливачка Катинка Носцу веднаш откако го освои златниот медал ја извади својата капа и откри дека зад неа, се крие уште една.

zoshto-plivacite-na-olimpijadata-nosat-po-dve-kapi-2.jpg

Таа не е единствената натпреварувачка која носи по две капи. Мајкл Фелпс и Кејти Ледеки, американските натпреварувачи, исто така, носат по две капи.

zoshto-plivacite-na-olimpijadata-nosat-po-dve-kapi-4.jpg

Додека повеќе слоеви значи и побавно пливање, зошто пливачите сепак, се одлучуваат да носат по два пара капи на себе?

Постои добро објаснување зад тоа.

Првата причина е прилично едноставна, логична и јасна: Двата слоја капи на пливачите им помагаат да ги зацврстат добро пливачките очила кои ги носат и да не им се наполнат со вода.

Втората причина е прилично интересна: двата слоја капи се направени од различни материјали, првата обично е од латекс кој подобро стои на главата, но се собира.

Втората капа е направена од силикон и не се собира, а тоа значи и дека пливачот ќе има помал отпор од водата и побрзо ќе може да плива.

zoshto-plivacite-na-olimpijadata-nosat-po-dve-kapi-3.jpg

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Говорот на ЛеБрон, дресови од Коби низ цела сала, солзи во очи – емотивно збогување на Lakers ЛеБрон имаше емотивен говор за Коби, трибините беа прекриени со дресови од Браја...
Дора Ратјен, мажот кој освоил злато на Олимписките игри во женска категорија Во 1936-та година, Летните олимписки игри се одржувале во Берлин. Во историјата ...
Чешкиот пилот Шонка вторпат триумфален со победата во Казан Совршените временски услови и 128-илјади гледачи го поздравија враќањето на Red ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg