Зошто спортистите мораат да го загризат освоеното злато?


Зошто спортистите мораат да го загризат освоеното злато?

Сигурно сте ги забележале сите оние среќни спортисти кои го освоиле златото на Олимписките игри како додека се фотографираат и позираат пред камерата, го загризуваат медалјонот кој го добиваат.

zoshto-sportistite-moraat-da-go-zagrizat-osvoenoto-zlato-01.jpg

Спортист по спортист, без да утне некој, мора да го загризат златото кое штотуку го освоиле. Зошто? Да проверат дали навистина е злато?

Реалноста е дека за разлика од било кој друг метал, златото е помеко и со мало загризување може да се одреди дали е вистинско, бидејќи вашите заби можат да остават и отпечаток.

Но, дали е тоа причината поради која олимпијците ги загризуваат медалјоните?

Секако не, повеќе се сведува на тоа да ги задоволат потребите на фотографите кои од оваа навика заработуваат.

Оваа навика е посебно популарна меѓу пливачите.

Сега веќе сигурно жалите за забите на Мајкл Фелпс...

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 држави кои речиси банкротираа заради организирање на Олимписки игри Олимписките игри се најголемиот спортски настан во светот и секоја година ги оче...
Дора Ратјен, мажот кој освоил злато на Олимписките игри во женска категорија Во 1936-та година, Летните олимписки игри се одржувале во Берлин. Во историјата ...
На 15 години е европски првак во уметничко лизгање: Запознајте ја неповторливата Алина Загитова (фот... Елеганција при движењето и сигурност при скоковите, изведбата на Алина заслужува...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg