Најубавата фотографија од Параолимписките игри во Рио
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
монтер 18-01-2022


Најубавата фотографија од Параолимписките игри во Рио

По завршувањето на Олимписките игри, се одржаа и Параолимписките игри, наменети за лицата кои имаат пречки во развојот.

Najubavata-slika-od-paraolimpiskite-igri-vo-Rio-01.jpg

Овие лица, и покрај физичките ограничувања, воопшто не се предаваат и се активни во многу спортски дисциплини.

Една од дисциплините која е дел од параолимпијдата е и кошарката за инвалидизирани лица во која тие играат со нивните колички.

По завршувањето на натпреварот меѓу Канада и Кина, кој заврши со победа на Канада, Адам Ланча притрчува да ја прегрне својата жена, Џејми Џулс, и да ѝ честита за победата.

najubavata-slika-od-paraolimpiskite-igri-vo-rio-02.jpg

Џејми завршила во количка после сериозна сообраќајна несреќа кога имала 14 години, но тоа во никој случај не ја спречило да се занимава со она што го сака.

Адам пак, исто така, се занимава со кошарка и е дел од канадскиот машки тим за кошарка во колички. Роден е без стапала и глуждови и се движи со помош на протези уште од кога наполнил 1 година.

Протезите не биле пречка да се откаже од својот сон, па почнал да тренира кошарка кога имал 9 години.

Фотографијата на која можеме да ги видиме нив двајца како се бакнуваат радувајќи се на победата е нешто кое го обиколи светот и трогна многу луѓе.  

М. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 држави кои речиси банкротираа заради организирање на Олимписки игри Олимписките игри се најголемиот спортски настан во светот и секоја година ги оче...
12 причини зошто Роналдо е непобедлива фудбалска машина и совршен идол Португалецот со челична дисциплина и вонсериски талент за фудбал го воодушевува ...
Семејството на Жозе Мурињо: 30 години е во среќен брак, сопругата не верува во гласините за афери, а... Жозе и сопругата Матилде се знаат од деца, а се венчале на 18 години - во 30 год...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg