Кристијано Роналдо продаде една „Златна топка“ и парите ги донираше за болни дечиња

Кристијано Роналдо е познат по својата дарежливост, но последниот гест е за секоја пофалба.

kristijano-ronaldo-prodade-edna-zlatna-topka-i-parite-gi-donirase-za-bolni-decinja-01.jpg

Фудбалерот на Реал Мадрид донирал реплика од неговата Златна топка за играч на годината во 2013-та на аукција во Лондон, која подоцна била продадена за 600.000 фунти.

kristijano-ronaldo-prodade-edna-zlatna-topka-i-parite-gi-donirase-za-bolni-decinja-02.jpg

Сите собрани средства одат во фондацијата задолжена за дечиња кои се борат со болести опасни по живот.

Златната топка е позната како една од најпрестижните спортски награди, па не е ни чудо што токму репликата на Роналдо постигна вртоглаво висока цена.

kristijano-ronaldo-prodade-edna-zlatna-topka-i-parite-gi-donirase-za-bolni-decinja-03.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Бил оставен во манастир како бебе, добил страшна лузна на 2 години – Факти за фудбалерот Франк Рибер... Како бебе бил оставен на скали од манастир, а на 2 години во сообраќајка ќе ја д...
Јога пози секогаш и секаде, хуман гест: Лејла Рамковска е вљубеничка во тоа што го работи (фото) „Имам простор во онлајн група за неколку од вас, кои не сте во можност да платит...
„Моето семејство никогаш нема да го заборави овој гест“ - Кристијано Роналдо трогнат од навивачите н... „Ви благодарам. Јас и моето семејство никогаш нема да го заборавиме овој момент ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg