Како се изработуваат златните олимписки медали? (фото)


Како се изработуваат златните олимписки медали? (фото)

23-тите Зимски олимписки игри во Пјонгчанг се во полн ек и се одржуваат од 9 до 25 февруари годинава, а 31-вите Летни олимписки игри се одржаа во Рио де Жанеиро во 2016 година.

kako-se-pravat-zlatnite-olimpiski-medali-foto-01.jpg

Олимпиското злато е една од најценетите награди на светот. За Олимпијадата во Рио де Жанеиро 2016 направени беа 5.130 медали за олимпијците и параолимпијците.

Потребни биле 48 часа за да се направи еден медал, а на изработката на медалите работеле 80 луѓе.

Истиот процес бил користен и за изработката на медалите во Јужна Кореја за Олимписките игри 2018 година, кои се одржуваат во Пјонгчанг.

kako-se-pravat-zlatnite-olimpiski-medali-foto-02.jpg

Во 2016 година фотограф влезе во бразилската фабрика за производство на медали и овековечи како изгледа процесот на изработка:

Овие медали се направени од работниците во фабриката Casa da Moeda во 2016 година, која се наоѓа во Санта Круз.

kako-se-pravat-zlatnite-olimpiski-medali-foto-22.jpg

Дизајнот се прави на компјутер. Годинава тој изгледа поинаку и е во духот на корејската култура.

kako-se-pravat-zlatnite-olimpiski-medali-foto-11.jpg

Се прави калап од дизајнот.

kako-se-pravat-zlatnite-olimpiski-medali-foto-12.jpg

Крилеста божица на победата во Античка Грција (Nike), е кована од една страна под петте олимписки прстени, а од другата страна e врежано логото на Рио 2016.

kako-se-pravat-zlatnite-olimpiski-medali-foto-13.jpg

Откако калапот е направен, работниците истураат вжештен метал во него. Само 1.2% од металот е злато, а околу 99% е сребро.

kako-se-pravat-zlatnite-olimpiski-medali-foto-14.jpg

Видот на спорт за кој се доделува медалот е изгравиран отстрана.

kako-se-pravat-zlatnite-olimpiski-medali-foto-10.jpg

Потоа се чистат.

kako-se-pravat-zlatnite-olimpiski-medali-foto-23.jpg

Па, се мијат.

kako-se-pravat-zlatnite-olimpiski-medali-foto-19.jpg

За да се направи еден медал потребни се 48 часа.

kako-se-pravat-zlatnite-olimpiski-medali-foto-20.jpg

Во 2016 во Бразил 80 луѓе беа вработени за изработката. Сè уште не се знае колку луѓе работеле во Јужна Кореја за годинешните медали.

kako-se-pravat-zlatnite-olimpiski-medali-foto-16.jpg

Работниците велат дека им било чест и задоволство да бидат дел од процесот на изработка на олимписките медали.

kako-se-pravat-zlatnite-olimpiski-medali-foto-25.jpg

Приказот на процесот на изработка продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

10 држави кои речиси банкротираа заради организирање на Олимписки игри Олимписките игри се најголемиот спортски настан во светот и секоја година ги оче...
Четвртиот олимписки медал кој ретко кој го добива, а вреди повеќе од златото Верувале или не, постои нешто многу подобро од тоа да освоите златен медал на Ол...
15 причини зошто и жените треба да ја следат Олимпијадата Олимписките игри за многумина се главна атракција ова лето. Сепак, постојат и та...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg