Зошто ударот на топка со глава во фудбалот е штетен?


Зошто ударот на топка со глава во фудбалот е штетен?

Ударот со глава е многу популарен во фудбалот, но колку повеќе научно се истражува, толку повеќе докази има дека може да предизивика трајни оштетувања на мозокот.

shto-kazhuva-naukata-za-udiranje-na-topka-so-glava-vo-fudbalot-01.jpg

Всушност, сосема е неприродно да се пресретнува со глава нешто што лега со голема брзина. Многу лекари досега сакале да се ограничат ваквите удари во спортот, затоа што предизвикуваат повреди на мозокот, кои потоа резултираат со заболувања.

Постојат повеќе примери за поранешни фудбалери кои страдале од деменција на повозрасни години. Исто така, во 2004 починал поранешниот англиски репрезентативец од Вест Бром, Џеф Естл, како последица на трауми на мозокот предизвикани од многубројните удари во текот на кариерата.

shto-kazhuva-naukata-za-udiranje-na-topka-so-glava-vo-fudbalot-02.jpg

Од она што го знаеме од часовите по биологија, мозокот плива во мозочна течност во нашата глава и секој удар го изместува од рамнотежа, предизвикувајќи му микрооштетувања, кои можат да покажат последици и многу години по настанатата повреда.

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

7 фудбалери кои се и успешни бизнисмени Фудбалот како професија, сам по себе е краткотрајна кариера, па така повеќето фу...
12 причини зошто Роналдо е непобедлива фудбалска машина и совршен идол Португалецот со челична дисциплина и вонсериски талент за фудбал го воодушевува ...
Мислел дека нема шанси кај неа, а сега имаат 4 деца - Пилар Рубио (43) е згодната сопруга на Серхио ... По четири родени деца и на 43 години шпанската ТВ водителка и сопруга на познати...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg