Одличен настап на Младите Македонски пливачи на меѓународниот турнир во Лесковац – Р. Србија


Одличен настап на Младите Македонски пливачи на меѓународниот турнир во Лесковац – Р. Србија

Македонските млади пливачи се покажаа во најдобро светло и ги постигнаа резултатите после напорно и посветено тренирање во текот на летните месеци.

odlicen-nastap-na-mladie-makedonski-plivaci-na-megjunarodniot-turnir-vo-leskovac-r-srbija-01.jpg

Покрај клубовите ПК Скопје, ПК Вардар, ПК Младост ќе ја издвоиме пливачката на ПК Октопод Софиа Дамјанова која со подобрување на своите лични резултати, освои три златни медали во дисциплините 50м краул, 50м делфин, 100м грбно и бронза во дисциплината 100м градно а со тоа освои најголем број на ФИНА бодови.

Би можело да ве интересира:

Моментот кога тркачка отскокна само за да го добие златото во Рио Спортското клише, „сакам да бидам најдобра“, ако да прозбори како внатрешен глас...
Шонка ја освои првата титула во Red Bull Air Race! Во битка за титулата која се реши во последната рунда од сезоната, чешкиот пилот...
Зошто некои пливачи на Олимпијадата носат по две капи? Од костимот за капење, до должината на косата и начинот на кој скокаат во водата...

Најчитани неделава