Семејството на Жозе Мурињо: 30 години е во среќен брак, сопругата не верува во гласините за афери, а децата ги крстиле по нив

Жозе и сопругата Матилде се знаат од деца, а се венчале на 18 години - во 30 години брак, неколкупати имаше гласини за љубовни афери на Мурињо, но сопругата секојпат останува покрај него и не верува во нив. 

semejstvoto-na-zhoze-murinjo-30-godini-e-vo-srekjen-brak-soprugata-ne-veruva-vo-glasinite-za-aferi-a-decata-gi-krstile-po-niv-01.jpg

Жозе многупати нагласил дека нему му е мошне важна поддршката што ја има од семејството за кариерата, а за жал неговиот брачен живот честопати бил мета на написи во таблоидите.

Малкумина знаат дека тој и неговата сопруга Матилде Фарија се во брак над 30 години во брак, иако биле мошне млади кога решиле да застанат на „лудиот камен“. Жозе и Матилде стапиле во брак во 1989-тата година на возраст од само 18 години.

se-vencale-na-18-godini-tri-decenii-se-vo-srekjen-brak-iako-tabloidite-chesto-gi-razveduvaat-02.jpg

Нивната приказна оди уште поназад. Тие заедно израснале во Сетибал Португалија, а нивната врска почнала уште кога и двајцата биле тинејџери. Како интересен факт се споменува и тоа што тие живееле во истата населба.

Нивната прва ќерка Матилде Мурињо е родена во 1996 година, а 4 години подоцна во 2000-тата го дочекале и синот Жозе Марио. Забележително е дека децата ги носат имињата на нивните родители, а ќерката Матилде честопати помеѓу пријателите и семејството ја викаат „Тита“.

Во јавноста нема многу податоци за образованието на Тита, но се верува дека таа студирала уметност во Лондон.

Синот Жозе Марио веќе има 25 години и е еден од најпознатите шпански фудбалери. Во 2016-тата година тој потпиша договор со Фулам, но по само една година мораше да го напушти тимот поради повреда на зглобот. Младиот Жозе Марио порасна играјќи за младинските тимови на Челзи и Реал Мадрид.

Кариерата ја започна како голман, слично како неговиот дедо, кој прво бил голман, а потоа и менаџер.

zoze-murinjo-i-matilda-se-vencale-na-18-godini-tri-decenii-se-vo-srekjen-brak-iako-tabloidite-chesto-gi-razveduvaat-03.jpg

Кога станува збор за присуството на социјалните мрежи, сопругата Матилде ретко е присутна на своите профили, но Матилде помладата (ќерката) редовно објавува фотографии на својот Инстаграм профил.

Освен тоа, помладата Матилде ги користи и социјалните мрежи за да го промовира накитот што таа го изработува.

Што се однесува до бракот на Жозе и Матилде, тие досега повеќепати биле жртви на озборувања и контроверзии. Честопати низ годините имаше написи во кои се тврдеше дека Жозе ја изневерува сопругата.

se-vencale-na-18-godini-tri-decenii-se-vo-srekjen-brak-iako-tabloidi-04.jpg

Во 2007-мата година набрзо откако беше отпуштен од Челзи, имаше написи дека тој имал афера со Елса Суса, која траела две години, а Матилде не знаела за тоа.

Елса тврдеше дека наводно живеела осум месеци заедно со Мурињо во неговиот службен стан, а тој дури и ја запознал со сопругите на фудбалерите кои биле во шок кога вистинската г-ѓа Мурињо се појавила.

Сепак, Матилде и покрај сè остана до крај со својот сопруг и тврдеше дека овие пишувања се само лаги измислици.

По три години во 2010-тата година имаше нови гласини кога Лелесит Силван тврдеше дека имала афера со португалскиот тренер. Според нејзината приказна, тие се запознале за време на неговиот престој во Кенија и наводно заедно биле на неколку патувања во Полска.

Таа тврдеше дека тој ѝ рекол дека ќе се разведе од сопругата и дека ја побарал за жена. Уште еднаш Жозе и Матилде останаа заедно и покрај сите гласини и озборувања.

Гласините и озборувањата биле постојани. Понекогаш доволно е само Жозе да се појави без прстен па да започнат пишувањата дека се разведува со Матилде. Таков пример е и објавувањето на повеќе фотографии од Жозе и нивната семејна пријателка Пру Картер, која работи за IBM.

se-vencale-na-18-godini-tri-decenii-se-vo-srekjen-brak-iako-tabloidit-05.jpg

Како и да е, и покрај сите афери, натписи, кризи во кариерата, до Жозе секогаш стоела неговата сопруга Матилде, повеќе од три децении.

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Татко му не сакал тој да вози Формула 1, бил со него кога се случи страшната несреќа на Алпите – Фак... Физички премногу наликува на својот славен татко, а сега тргна по неговите стапк...
15-годишно девојче испиша историја на Олимписките игри со „невозможен“ скок - Која е Камила Валиева? Почнала да лизга на само три години, а на 11 години имала тешка повреда поради к...
Млад скијач освои сребро на Олимписките игри по страшна сообраќајна несреќа - бил во кома со скршен ... Американскиот скијач Колби Стивенсон кој освои сребро на Олимписките игри во Пек...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg