Суров приказ какви маки трпат спортистите во име на спортот (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
продавач 17-09-2021


Суров приказ какви маки трпат спортистите во име на спортот (фото)

Од испакнатите вени на нозете на велосипедистите до страшните повреди, рани и плускавци... Да се биде Олимпиец не е е лесно. Секоја чест за пожртвуваноста и истрајноста!

surov-prikaz-kakvi-maki-trpat-sportistite-vo-ime-na-sportot-foto-01.jpg

Олимписките игри Токио 2020 се во полн ек, а ние ја имавме среќата Македонец да се закити со сребрен медaл во текводно. Дејан Георгиевски нè направи горди пред светот.

Но, каква дисциплина, посветеност и пожртвуваност им е потребна на спортистите за да стигнат до ова ниво?

Какви жртви прават, каква болка трпат, со какви ситуации се соочуваат - фотки од спортисти низ годините:

Рацете на девојка од Филипини, која на својата земја ѝ го донесе првото олимписко злато и тоа со кревање тегови.

surov-prikaz-kakvi-maki-trpat-sportistite-vo-ime-na-sportot-foto-02.png

Нозе на атлетичарка на само 14 години.

surov-prikaz-kakvi-maki-trpat-sportistite-vo-ime-na-sportot-foto-03.png

Снимка од ‘рбет на гимнастичар додека изведува вежба.

surov-prikaz-kakvi-maki-trpat-sportistite-vo-ime-na-sportot-foto-04.png

Нозе на поранешен светски шампион во велосипедизам.

surov-prikaz-kakvi-maki-trpat-sportistite-vo-ime-na-sportot-foto-05.png

Стапалата на холандски олимписки пливач по пливање на 163 километри за 55 часа за да собере пари за истражувања за рак.

surov-prikaz-kakvi-maki-trpat-sportistite-vo-ime-na-sportot-foto-06.jpg

Нозе на спортист по Tour De France.

surov-prikaz-kakvi-maki-trpat-sportistite-vo-ime-na-sportot-foto-07.jpg

Во 2009 година лизгач на мраз си го пресече целиот лев квадрицепс со десната лизгалка.

surov-prikaz-kakvi-maki-trpat-sportistite-vo-ime-na-sportot-foto-08.jpg

Раце на веслач откако минал долго време во влажни ракавици.

surov-prikaz-kakvi-maki-trpat-sportistite-vo-ime-na-sportot-foto-09.png

Уште 8 на следната страна...Би можело да ве интересира:

За малку бездомник, а денес НБА ѕвезда инспириран од Коби Брајант – неверојатната приказна за „детет... Како дете, тој бил на работ да стане бездомник. За среќа, имал мајка која никога...
Тајната која родителите на Новак Ѓоковиќ ја криеле цели 17 години од него: „Тој немаше поим што се с... „Тоа не траеше две или три, туку цели 17 години. Се селевме од стан во стан. Тој...
RED BULL CLIFF DIVING / 2017 / PORTUGAL / AZORES ISLANDS - Дуке и Хименез ја разгореа борбата за тит... Легендарниот Колумбиец заедно со дебитантката од Мексико го измешаа поредокот со...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg