15-годишно девојче испиша историја на Олимписките игри со „невозможен“ скок - Која е Камила Валиева?

Почнала да лизга на само три години, а на 11 години имала тешка повреда поради која можела да ја заврши кариерата. Што знаеме за 15-годишната Камила Валиева која испиша историја на Олимписките игри во Пекинг?

poradi-povreda-na-nogata-i-bilo-strav-da-lizga-a-izvede-nevozmozhen-skok-na-olimpiskite-igri-koja-e-kamila-valieva-01.jpg

Петнаесетгодишната Камила Валиева стана првата лизгачка во историјата што успеа да изведе четирискок на Олимписки игри и тоа двапати. Се обиде тоа да го направи и по третпат, но не успеа.

Нејзиниот настап:

Сепак, подвигот на оваа млада девојка беше доволен за да ѝ обезбеди златен медал на Руската репрезентација во тимското натпреварување во уметничко лизгање.

poradi-povreda-na-nogata-i-bilo-strav-da-lizga-a-izvede-nevozmozhen-skok-na-olimpiskite-igri-koja-e-kamila-valieva-02.jpg

Светските медиуми денес пишуваат за успехот на младата девојка, а што знаеме за неа?

poradi-povreda-na-nogata-i-bilo-strav-da-lizga-a-izvede-nevozmozhen-skok-na-olimpiskite-igri-koja-e-kamila-valieva-03.jpg

Неколку интересни факти за Камила Валиева:

Камила е родена на 26-ти април 2006-та година во Казан (Татарстан, Русија). По националност таа е Татарка.

poradi-povreda-na-nogata-i-bilo-strav-da-lizga-a-izvede-nevozmozhen-skok-na-olimpiskite-igri-koja-e-kamila-valieva-04.jpg

Од најмала возраст почнала да се занимава со гимнастика, а на 3,5 години почнала да се занимава со уметничко лизгање. Според нејзините тренери, на возраст од 4 години младата Камила била физички развиена како 8-годишно девојче и била меѓу најдобрите.

poradi-povreda-na-nogata-i-bilo-strav-da-lizga-a-izvede-nevozmozhen-skok-na-olimpiskite-igri-koja-e-kamila-valieva-05.jpg

Во 2012-та година нејзиното семејство се преселило од Казан во Москва за да ѝ овозможат на Камила да напредува во кариерата со уметничко лизгање.

poradi-povreda-na-nogata-i-bilo-strav-da-lizga-a-izvede-nevozmozhen-skok-na-olimpiskite-igri-koja-e-kamila-valieva-06.jpg

Во 2017-та година, на 11 години Камила имала тешка повреда на ногата поради што долго време стравувала да изведува трикови. По работењето со некои од најпознатите руски уметнички лизгачи Камила брзо се вратила во форма.

poradi-povreda-na-nogata-i-bilo-strav-da-lizga-a-izvede-nevozmozhen-skok-na-olimpiskite-igri-koja-e-kamila-valieva-07.jpg

Во 2018-та година, на возраст од 12 години Камила почнала да се појавува на професионалните натпревари.

poradi-povreda-na-nogata-i-bilo-strav-da-lizga-a-izvede-nevozmozhen-skok-na-olimpiskite-igri-koja-e-kamila-valieva-09.jpeg

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

По скандалот за допинг на Олимписки Игри, 15-годишната Русинка доби дозвола да продолжи да се натпре... Светот со нетрпение го очекува настапот на 15-годишната Камила Валиева, откако С...
Бил оставен во манастир како бебе, добил страшна лузна на 2 години – Факти за фудбалерот Франк Рибер... Како бебе бил оставен на скали од манастир, а на 2 години во сообраќајка ќе ја д...
Татко му не сакал тој да вози Формула 1, бил со него кога се случи страшната несреќа на Алпите – Фак... Физички премногу наликува на својот славен татко, а сега тргна по неговите стапк...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg