Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Бил оставен во манастир како бебе, добил страшна лузна на 2 години – Факти за фудбалерот Франк Рибери

Како бебе бил оставен на скали од манастир, а на 2 години во сообраќајка ќе ја добие лузната на лицето, заради која и денес го викаат „човекот со лузна“. Вели дека се чувствува ограбен од Роналдо, а се соочи и со скандал заради секс со малолетна проститутка – Факти за Франк Рибери...

bil-napushten-kako-bebe-veli-deka-strashnata-luzna-shto-ja-dobil-na-2-godini-go-motivirala-da-uspee-fakti-za-frank-riberi-01.jpg

Франк Рибери (39) е еден од најпознатите француски фудбалери, кој покрај со блескавата спортска кариера привлекува доста внимание и со тажната животна приказна.

Роден е на 7-ми април 1983-та година во Болоњ сур Мер, во Франција, но како бебе бил оставен на скали од манастир и никогаш не ги запознал своите биолошки родители. Бил посвоен од страна на Франсоа и Мари-Пјер Рибери.

bil-napushten-kako-bebe-veli-deka-strashnata-luzna-shto-ja-dobil-na-2-godini-go-motivirala-da-uspee-fakti-za-frank-riberi-02.jpg

На само 2 години Франк заедно со семејството доживеал страшна сообраќајна несреќа во која се здобил со лузната на главата и на лицето што и денес е видлива. По несреќата лицето и главата на Франк биле сошиени со над 100 конци.

„Проблемот беше во тоа што јас седев одзади и при ударот летнав. Но, на некој начин оваа несреќа ми помогна, затоа што ме мотивираше“ – рече во една прилика Франк.

bil-napushten-kako-bebe-veli-deka-strashnata-luzna-shto-ja-dobil-na-2-godini-go-motivirala-da-uspee-fakti-za-frank-riberi-10.jpg

Во повеќе прилики Франк говорел за своето детство, а како што вели, додека бил дете не бил мета на потсмев само кај врсниците, туку и кај нивните родители.

„Луѓето велеа: ‘Види што има на лицето, погледни му ја главата. Каква е таа лузна? Многу е грда.’ Каде и да одев, луѓето гледаа во мене. Не затоа што бев добра личност или затоа што моето име е Франк или затоа што сум добар фудбалер, туку затоа што имам лузна.

Луѓето што говореа за мене се родители (на други деца) и тоа беше мошне сурово. Но, никогаш не се скрив во агол за да плачам, иако во себе страдав“ – рече Рибери во една прилика.

bil-napushten-kako-bebe-veli-deka-strashnata-luzna-shto-ja-dobil-na-2-godini-go-motivirala-da-uspee-fakti-za-frank-riberi-03.jpg

Од друга страна, тој ќе каже дека е горд на сопствената лузна и дека е среќен со изгледот на сопственото лице.

„Таа ми даде сила и го формираше мојот карактер. Мора да бидеш ментално цврст за да го поднесеш потсмевањето од другите деца и погледите од возрасните“ – рече тој.

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Се женел трипати, прв почнал да рекламира Вијагра – Што знаеме за Пеле, кој почина на возраст од 82 ... Енди Ворхол рекол дека славата на Пеле ќе трае 15 векови, за време на фудбалскат...
Љубовната приказна на Златан Ибрахимовиќ и Хелена Сегер - таа е 11 години постара од него, на првата... „Животот со него не е лесен, но не е лесно ниту да се живее со мене“ – вели парт...
Пике со солзи во очите се прости од фудбалската кариера – По натпреварот ја бакнува новата девојка, ... „Погледнете тој ја бакнува, а таа стои вкоченето. Тој ја сака, а таа е со него с...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg