Дете на 2-годишна возраст се искачи до камп на Монт Еверест на 5.364 метри и сруши рекорд (фото)

Со своите две години, малиот Картер од Англија стана најмладата личност која стигнала на камп на Монт Еверест кој се наоѓа на надморска височина од 5.364 метри. Тој стигнал до кампот со неговите родители со кои е на патување низ Азија.

dete-2-od-anglija-se-iskachi-do-kamp-na-mont-everest-na-5-364-metri-i-srushi-rekord-foto-01.jpg

Дете од Англија кое има само две години стана најмладата личност која стигнала до еден од повисоките кампови на Монт Еверест.

Малиот Картер Далас, во друштво на неговите родители, стигнал на кампот кој се наоѓа на 5.364 метри надморска височина на 25-ти октомври минатата година.

dete-2-od-anglija-se-iskachi-do-kamp-na-mont-everest-na-5-364-metri-i-srushi-rekord-foto-04.jpg

Се претпоставува дека претходно рекордот го држеше 4-годишно дете од Чешка кое се искачило до истиот камп.

Картер, мајка му Џејд (31) и татко му Рос цела година патувале низ Азија, пред да се искачат на највисоката планина во светот.

dete-2-od-anglija-se-iskachi-do-kamp-na-mont-everest-na-5-364-metri-i-srushi-rekord-foto-02_copy.jpg

Картер голем дел од искачување го поминал на грбот на татко му и иако можеби имал помош, не треба да се занемари влијанието на големата надморска височина на човечкото тело кое некогаш може да биде и опасно.

Драстичната разлика во височина, во комбинација со ниските температури, може да предизвика таканаречена висинска болест која, пак, се карактеризира со низа негативни симптоми како главоболки, гадење, вртоглавица, намален апетит…

Но, сето ова не претставувало проблем за 2-годишниот Картер.

dete-2-od-anglija-se-iskachi-do-kamp-na-mont-everest-na-5-364-metri-i-srushi-rekord-foto-03.jpg

„Картер издржа подобро од мене и мајка му. Ние двајцата имавме висинска болест, но Картер се чувствуваше одлично.

Имаше двајца болничари во селата пред кампот и му ја проверија крвта. Резултатите на Картер беа подобри од нашите - лекарите беа изненадени!“, открива неговиот татко Рос.

dete-2-od-anglija-se-iskachi-do-kamp-na-mont-everest-na-5-364-metri-i-srushi-rekord-foto-11.jpg

„Купивме храна, јакни и вреќи за спиење за искачувањето. Околу 24 часа откако слетавме во Катманду, почнавме да се искачуваме“, додава тој.

dete-2-od-anglija-se-iskachi-do-kamp-na-mont-everest-na-5-364-metri-i-srushi-rekord-foto-05.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Маж од Јужна Кореја бил инженер, па си дал отказ за да патува низ светот и никогаш не се покајал (фо... „Од 2018-та година живеам во куфери. Тоа беше навистина луда одлука, но овој жив...
Маж се вљубил во жена со џуџест раст - свекрвата не сакала да ја прифати затоа што е висока колку 2-... „Ако Брајан е среќен со тебе и ако се сакате, јас сум пресреќна“. Со овие зборов...
„Сакам да си најдам маж кој ќе ме финансира, а јас само да си седам дома и да ги чувам децата“ „Се знае - мажот се грижи за жената, а таа се грижи за децата. Мажот со кој ќе б...
Таткото на Бјанка Сенсори, кој бил дел од картел: „Сакам да го прашам Канје зошто ја шета ќерка ми г... „Таткото на Бјанка, Лео, сака да седне со Канје и да го праша што мисли па ја па...
„По 8 спонтани абортуси конечно добив син – сопругот ја продаде колекцијата патики за да платиме ин-... „Не бев сигурна дека некогаш ќе добијам бебе, а сега го држам во раце“ – вели же...
Мајка си го „киднапирала“ бебето за да докаже дека таткото е неодговорен - Го подели мислењето на ја... „Зедов слободен ден од работа, излегов од дома како вообичаено, почекав половина...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg