19-годишна девојка за нападот од ајкула: „Ме зграпчи во плиткото, ја претепав со слободната рака“

„Еден голем дел од мојата рака го немаше. Мислев дека ќе ги загубам прстите и раката ми изгледаше ужасно“ – храбра Американка раскажува како успеала да преживее напад од ајкула и како се одбранила со двете раце.

19-godishna-devojka-koja-bila-napadnata-od-ajkula-me-zgrapchi-vo-plitkoto-ja-pretepav-so-slobodnata-raka-01.jpg

Во минатото се веруваше дека ако ве нападне ајкула треба со раката да ја удрите по носот, затоа што тоа ѝ е најчувствителниот дел од телото, но одамна веќе е докажано дека тоа е мит во кој не треба да се верува.

Приказната на 19-годишната Дамијана Хемфри е топ тема во сите светски медиуми, откако таа тврдеше дека со раката ја претепала ајкулата која ја зграпчила на брегот на Галвестоун во Тексас.

19-godishna-devojka-koja-bila-napadnata-od-ajkula-me-zgrapchi-vo-plitkoto-ja-pretepav-so-slobodnata-raka-02.jpg

Дамијана денес раскажува како со нејзините двајца браќа, сестра ѝ и снаа ѝ заминала на одмор и била со нив во водата до половина.

Во моментот штом нејзината снаа рекла дека забележала нешто како се движи во водата, другите почнале да излегуваат, но Дамијана доживеала непријатно изненадување кога ајкула со големина од 1-1,5 метри ја зграпчила за раката.

Во момент на паника, Дамијана почнала да ја удира со слободната рака ајкулата, сè додека не успеала да се ослободи.

„Во тој миг, не сфатив што се случува. Ми наликуваше на сон. Најверојатно брзата реакција на моето тело ме спаси. Во моментот не чувствував ништо, не размислував за ништо“ – раскажува таа.

19-godishna-devojka-koja-bila-napadnata-od-ajkula-me-zgrapchi-vo-plitkoto-ja-pretepav-so-slobodnata-raka-03.jpg

Но, дури откако излегла од водата на безбедно и кога видела во каква состојба ѝ е раката, тогаш почнала да паничи.

„Во моментот кога стигнав до татко ми, почнав да паничам, затоа што за првпат си ја видов раката. Еден голем дел од мојата рака го немаше. Мислев дека ќе ги загубам прстите и раката ми изгледаше ужасно“ – се потсетува.

19-godishna-devojka-koja-bila-napadnata-od-ajkula-me-zgrapchi-vo-plitkoto-ja-pretepav-so-slobodnata-raka-07.jpg

По ова девојката итно била пренесена во болница, а лекарите успеале да зашијат 4 од нејзините прсти кои биле повредени во нападот.

Раката ѝ била ставена во гипс, а потоа се очекува да оди на физикална терапија со цел да си ја врати мобилноста и силата.

19-godishna-devojka-koja-bila-napadnata-od-ajkula-me-zgrapchi-vo-plitkoto-ja-pretepav-so-slobodnata-raka-05.jpg

Таа даде препораки до сите оние што сакаат да уживаат на плажа и смета дека најголемата грешка што таа и нејзиното семејство ја направиле е тоа што биле на плажа за време на залезот на сонцето.

„Ајкулите најчесто се приближуваат до брегот во периодот кога заоѓа и кога изгрева сонцето и тоа е најлош период за да се оди на плажа. Исто така, неопходно е да бидете внимателни и да не влегувате во водите ноќе“ – вели таа.

19-godishna-devojka-koja-bila-napadnata-od-ajkula-me-zgrapchi-vo-plitkoto-ja-pretepav-so-slobodnata-raka-04.jpg

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Сопругот ја напуштил за 15-годишно девојче - Детали за тешкиот живот на Линда Еванс Ѕвездата од „Династија“, била сон на секој маж, но немала среќа во љубовта и со ...
„На 16 години бев бездомник, спиев на улица, сакав да си го одземам живот - сè се смени кога ме прим... Клои Помфрет пораснала во згрижувачки дом, а станала бездомник на 16 години. Спи...
„Шест години бев во врска со полицаец на тајна задача, бил испратен да ме шпионира“ „Бевме на зимување на Алпите кога дознав. Го најдов неговиот пасош - не ми го по...
„Ќе има кој да ме чува кога ќе остарам“: 70-годишна жена од Уганда роди близнаци 70-годишна жена од Уганда роди близнаци со што стана една од најстарите родилки ...
„Ја советувам ќерка ми да се омажи богато - подобро да живее на висока нога, отколку да страда за па... „Ќерка ми си го троши времето на кретени со кои разговара онлајн и тие муабети н...
Вдовицата на Хефнер: „Од лошата хигиена во палатата добив болести, на Хју му беше здодеано од секс“ По 8 години живот во Плејбој палатата Кристал добила лајмска болест, а било утвр...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg