Чантите Dior се прават за 53 евра, а ги продаваат по 2.600 евра - купени се од кинеска фабрика во Милано

Модниот гигант Dior деновиве се најде среде скандал во Италија, откако властите утврдиле дека за изработката на една чанта која се продава по цена од вртоглави 2.600 евра, брендот троши само по 53 евра.

chantite-dior-se-pravat-za-53-evra-a-gi-prodavaat-po-2-600-evra-kupeni-se-od-kineska-fabrika-vo-milano-01.jpg

Италијанските медиуми деновиве на долго и на широко пишуваат за скандалот што го тресе модниот гигант Dior, откако било откриено дека луксузните чанти на Dior се произведуваат во кинеска фабрика во Милано, која за произведените чанти наплаќа само по 53 евра.

„Ова е систематски проблем и воопшто не нѐ зачудува.

Но, она што навистина нѐ изненади е дека на таков моден гигант како Dior, му наплаќаат само 53 евра за изработка на чанти, кои потоа ќе се продаваат по 2.600 евра или за 50 пати повеќе од цената за изработка“ – се вели во документите од обвинителството.

chantite-dior-se-pravat-za-53-evra-a-gi-prodavaat-po-2-600-evra-kupeni-se-od-kineska-fabrika-vo-milano-10_copy_copy.jpg

Властите влегле во италијанската фабрика во Милано каде што се произведуваат чантите со ознака „Made in Italy“, a таму затекнале околу 700 кинески и филипински имигранти, кои работат во нехумани услови.

Според пишувањата во италијанските медиуми, тамошната полиција при истрагата утврдила дека имигрантите работеле по 24 часа, без соодветна документација за регулирање на работниот однос, ниту пак биле пријавени како вработени.

chantite-dior-se-pravat-za-53-evra-a-gi-prodavaat-po-2-600-evra-kupeni-se-od-kineska-fabrika-vo-milano-03_copy.jpg

Исто така, било утврдено дека тие спијат во фабриката, без да добијат слободен ден ниту за време на велигденските празници.

Иако вработените не сакале да зборуваат што се случува во фабриката, врз основа на податоците за потрошувачка на струја, властите утврдиле дека тие започнувале да работат секое утро во 6 и 30 до доцна навечер, без време за пауза или слободни денови.

chantite-dior-se-pravat-za-53-evra-a-gi-prodavaat-po-2-600-evra-kupeni-se-od-kineska-fabrika-vo-milano-04.jpg

Засега не се знае точно за кој модел на чанти на Dior се работи, но според судските документи, моделот е означен со кодот PO312YKY и оваа пракса не била вообичаена за сите модели.

По овие откритија судот во Италија донесе одлука Dior една година да работи под надзор.

chantite-dior-se-pravat-za-53-evra-a-gi-prodavaat-po-2-600-evra-kupeni-se-od-kineska-fabrika-vo-milano-06.jpg

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Освоив 172 милиони евра на лото - Како добивката ми го уништи животот?“ Родителите престанале да разговараат со неа затоа што сметале дека не им дала до...
Реклама за костим за капење го подели мислењето на жените: Маж носи женски модел (видео) „Иако моделот изгледа убаво, зарем овој модел не е за женски тела, со гради и сл...
„Ми се смачи да бидам сингл, ќе му платам 4.500 евра на оној што ќе успее да ми најде маж“ „Ако ме запознаете со некој што подоцна ќе ми стане сопруг, ќе ви платам 5.000 д...
Во Саудиска Арабија се прави град во форма на линија, долг 170km – Зошто некои го критикуваат проект... Досега веројатно сте слушнале за надреалниот град кој се прави во Саудиска Араби...
Дете (8) од Африка ја поминало Сахара пеш за да стигне до Европа, откако селото му било уништено во ... 8-годишниот Оумар од Африка поминал над 5.600 километри за да стигне од Мали до ...
„Работиме во мртовечница – сите ни се чудат бидејќи сме многу млади, но работата нè исполнува“ Оливија и Изабел од Англија имаат 20-тина години и работат во мртовечница. Иако ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg